C
Ilość znalezionych haseł: 563
(ergonomia w leśnictwie):1) wymiary i siły mierzone w jednostkach fizycznych: np.: rozmieszczenie poszczególnych elementów stanowisk roboczych, rozmiary i kształt urządzeń sterujących, narzędzi, materiałów, siły wymagane do obsługi urządzeń, przemieszczania przedmiotów, 2) rytmy, charakteryzowane za pomocą miar czasu: np.: długotrwałość i częstotliwość ruchów roboczych, tempo pracy maszyny, czas odpoczynku, dzienny i tygodniowy czas pracy, stopień monotonii ruchów, 3) czynniki środowiska materialnego mierzone w jednostkach fizycznych, np.: hałas, drgania, oświetlenie, mikroklimat, promieniowanie, dymy, gazy, itp., 4) czynniki związane z procesami odbioru i przetrwania informacji oraz podejmowania decyzji. Trzy pierwsze grupy czynników można przedstawić w jednostkach fizycznych i przez to łatwo je zdefiniować. Tutaj należą wszystkie podstawowe czynniki od których zależy uciążliwość i ciężkość pracy. Czwarta grupa zawiera najtrudniejsze zagadnienia we współczesnej ergonomii, zwłaszcza w dziedzinie obciążenia psychicznego i fizjologicznego ustroju. Bardzo często od tej grupy czynników zależy bezpieczeństwo pracy.
Zobacz więcej...
(ergonomia w leśnictwie), elementy stanu technicznego pilarki wpływające na wzrost poziomu drgań pilarek: wyeksploatowanie pilarki (por.ryc.), uszkodzenie amortyzatorów (por.ryc.), niesprawność układu tnącego (naciągnięcie piły łańcuchowej na prowadnicy, zaostrzenie piły łańcuchowej, stan prowadnicy i kółka zębatego napędzającego piłę łańcuchową, wysokość ograniczników grubości wióra drewna) (por.ryc.), zużycie lub niesprawność gaźnika (zużycie gaźnika ma wpływ na obroty silnika pilarki, bowiem: - wyrobienie gniazd śrub regulacyjnych utrudnia ustawienia prawidłowych obrotów, - naciągnięcie membrany ogranicza możliwości ustawienia właściwych obrotów, nie oczyszczony filtr powietrza zmniejsza możliwości regulacyjne gaźnika pilarki, za niskie obroty silnika pilarki skutkują zwiększoną szkodliwością drganiową.
Zobacz więcej...
(Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe), każda czynność (nie będącą czynnością prawną, wykonywaną w imieniu Skarbu Państwa w dążeniu do zawarcia określonego stosunku prawnego) a) z użyciem składników lub na składnikach mienia Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych, b) przez kierownika jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych: - osobiście oraz- na podstawie stosownego jego umocowania albo umocowań kolejnych – przez:• pracowników jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych,• kierowników oraz pracowników jednostek organizacyjnych, nie wchodzących w skład Lasów Państwowych,• osoby fizycznec) zmierzająca do zrealizowania zadań, przypadających Lasom Państwowym (jednostkom organizacyjnym Lasów Państwowych) w ramach działalności leśnej.Czynnościami faktycznymi są np. faktyczne sadzenie sadzonek w celu ponownego wprowadzenia na dany grunt roślinności leśnej, faktyczne czynności w zakresie ścinki drzew, ale także faktyczne czynności w zakresie utrzymania czystości w pomieszczeniach biurowych. Przy wykonywaniu czynności faktycznych wykorzystuje się niematerialny przymiot pracowników – umiejętność (uzdolnienie) do realizowania czynności faktycznych. Szczególną czynnością faktyczną o charakterze administracyjnym (tj. czynnością nie mająca praktycznie żadnych skutków prawnych) jest składanie przez pracowników oświadczeń wiedzy (abstrakcyjna czynność faktyczna o charakterze administracyjnym). Przy wykonywaniu takich abstrakcyjnych czynności są wykorzystywane niematerialne przymioty pracowników w postaci nabytej przez nich wiedzy, ale także umiejętności koncepcyjnego myślenia oraz wnioskowania. Jest zrozumiałe, że możliwość wykonywania czynności faktycznych musi wiązać się z domniemaniem, że wykonawcy tych czynności zostali wyposażeni w uprawnienia majątkowe (prawa majątkowe wtórne zwykłe), zezwalające im właśnie na podejmowanie czynności faktycznych z użyciem lub na mieniu Skarbu Państwa we władaniu jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych. W krańcowych sytuacjach abstrakcyjna czynność faktyczna polegająca na złożeniu oświadczenia wiedzy praktycznie może nie wymagać użycia mienia leśnego (sięgnięcia do bazy danych, wykorzystania arkusza kalkulacyjnego do przeprowadzenia wyliczeń, użycie / zużycie/ technicznych środków komunikowania się itp.), jeśli wiąże się z przekazaniem wiadomości oczywistych, będących w posiadaniu danego pracownika LP.Uprawnienie Lasów Państwowych (jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych) do wykonywania czynności faktycznych oznacza zdolność Lasów Państwowych do czynności faktycznych (p.73). Szczególnym przypadkiem zdolności do czynności faktycznych jest uprawnienie Straży Leśnej do używania środków przymusu bezpośredniego.
Zobacz więcej...
(Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe), należy przez to rozumieć każdą czynność, nie będącą czynnością faktyczną:a) podejmowaną w imieniu Skarbu Państwa,b) w ramach realizacji zadań, mieszczących się w zakresie uprawnionej działalności Lasów Państwowych,c) przybierającą dowolną formę (o ile formy szczególnej nie wymagają przepisy prawa),d) wykonywaną przez:- kierownika jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych osobiście, występującego w charakterze: • reprezentanta Skarbu Państwa w stosunkach cywilnoprawnych oraz• reprezentanta pracodawcy oraz • organ administracji publicznej, uprawniony do władztwa administracyjnego oraz karno-administracyjnego oraz policyjno – administracyjnego oraz prokuratorsko – administracyjnego oraz z użyciem środków przymusu bezpośredniego- albo przy pomocy uprawnionych z mocy prawa lub innych umocowań :• pracowników Lasów Państwowych,• kierowników oraz pracowników innych jednostek organizacyjnych oraz • innych osób fizycznych e) adresowaną do:- pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz - kierowników jednostek organizacyjnych, nie wchodzących w skład Lasów Państwowych oraz- osób fizycznychf) zmierzającą do powstania stosunku prawnego między Lasami Państwowymi a drugą stroną tego stosunku, tj. do pojawienia się relacji prawnej, polegającej na tym, że:- Lasy Państwowe (o ile występuje w roli tzw. podmiotu uprawnionego) zobowiązują, poprzez złożenie w imieniu Skarbu Państwa rozstrzygającego oświadczenia woli (będącego końcową czynnością w zbiorze czynności prawnych, składających się na dany stosunek prawny), adresata czynności prawnej (o ile adresat występuje w roli tzw. podmiotu zobowiązanego) do określonego zachowania oraz postępowania lub - Lasy Państwowe (o ile występuje w roli podmiotu zobowiązanego) zobowiązują się w imieniu Skarbu Państwa, poprzez rozstrzygające oświadczenie woli o charakterze akceptującym, do określonego zachowania oraz postępowania.
Zobacz więcej...
(mechanizacja prac leśnych), zbudowana jest z ramy stałej, do której w dolnej części przymocowany jest kosz zasypowy wraz z podajnikiem nasion. Kosz zasypowy z komorą pneumatyczną umieszczoną w górnej części ramy połączony jest kanałem powietrznym. Pod komorą pneumatyczną umieszczona jest rama ruchoma wraz z wymiennymi sitami. W komorze pneumatycznej znajdują się dwa kanały aspiracyjnym o regulowanej prędkości przepływu powietrza i wentylator, który zasysa powietrze z tych kanałów. Nasiona z kosza zasypowego dostają się do kanału powietrznego. Grube zanieczyszczenia spadają od razu do podstawionego pojemnika, lżejsza frakcja unoszona jest do pierwszej komory aspiracyjnej. W pierwszej komorze aspiracyjnej oddzielane są bardzo lekkie zanieczyszczenia i pył, które wentylator wydmuchuje do komory pyłowej, a frakcja cięższa spada do kosza sitowego, który posiada ruch drgający. Przez pierwsze sito przelatują nasiona dobre i frakcja drobna, a zatrzymywane są zanieczyszczenia grube, które spadają do workownika na końcu sita. Dobre nasiona zatrzymywane są na sicie drugim, przez które przelatują drobne zanieczyszczenia. Nasiona z sita drugiego zanim spadną do workownika przechodzą przez drugi kanał aspiracyjny, gdzie oddzielana jest frakcja lżejsza (nasiona puste).
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 »
Wszystkich stron: 38