C
Ilość znalezionych haseł: 563
(botanika leśna, rośliny zielne), Stachys – rodzaj z rodziny Lamiaceae (wargowe, jasnotowate). W Polsce 5 gatunków dziko rosnących. Jeden z nich jest zaliczany do roślin typowo leśnych. Czyściec leśny (Stachys sylvatica L.) – bylina do 100 cm wysokości o pełzających kłączach, szorstko owłosiona, w górnej części łodygi lepko ogruczolona. Liście dolne szeroko jajowate, środkowe i górne – podłużnie jajowate, u nasady sercowate, na brzegu karbowane lub piłkowane. Kwiatostan szczytowy, kwiaty po 4-10 w nibyokółkach, podparte lancetowatymi przysadkami. Korona ciemnopurpurowa, dolna warga o falistych białych prążkach. Gatunek pospolity w całym kraju, w górach częsty na pogórzu i rzadszy w reglu dolnym, charakterystyczny dla rzędu Fagetalia sylvaticae (żyzne i średnio żyzne lasy liściaste – łęgi, grądy, buczyny i żyzne jedliny, zboczowe lasy lipowo-jaworowe). W bagiennych i zabagnionych lasach liściastych, np. w olsach i w szuwarowych postaciach nadrzecznych łęgów wierzbowych spotykany jest cz. botny (Stachys palustris L.) o liściach lancetowatych, krótkoogonkowych lub siedzących.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Carduelis spinus, ang. Siskin) ptak z rodziny Fringillidae (łuszczaki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 11,5-12,5 cm, masa ciała 11-18 g. Samiec z czarną czapeczką i plamka na gardle i szarymi policzkami. Reszta głowy, szyja i pierś żółte, brzuch biały, ciemno kreskowany. Kark i grzbiet zielonkawe, ciemno kreskowane. Na czarnym skrzydle dwa żółte paski i obrzeżenia lotek. Żółte również boki nasady ogona i kuper. Samica bez rysunku na głowie i znacznie mniej żółta. W Polsce umiarkowanie rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje wiosną i latem bory, a zimą - olsy. Gniazdo zakłada wysoko na drzewach. W okresie IV-VII składa 4-5 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 12-13 dni. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i IX-X, część osobników zimuje w kraju. Pożywienie: nasiona olchy, brzozy, wiosną także owady. Liczebność w Polsce szacowana na 10-20 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(botanika leśna, fitosocjologia), krzewiaste zarośla śródpolne z rzędu Prunetalia spinosae i klasy Rhamno-Prunetea; nazwa ludowa wprowadzona do literatury fitosocjologicznej przez Falińskiego i in. (1963). Zbiorowiska te występują w formie kęp, pasów lub półnaturalnych żywopłotów w krajobrazie rolniczym i rolniczo-leśnym, zarówno wśród pól, wzdłuż dróg, rowów, jak i na granicy lasu z polem. Zbudowane są przeważnie z tarniny, głogów, szakłaka pospolitego, derenia świdwy, bzu czarnego, trzmieliny zwyczajnej. Mają dużą wartość biocenotyczną i stanowią dobry wskaźnik dzisiejszej roślinności potencjalnej na terenach pozbawionych lasu.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
Wszystkich stron: 38