C
Ilość znalezionych haseł: 563
(gleboznawstwo leśne), minerał skał osadowych z grupy krzemieni. Jest dwutlenkiem krzemu, SiO2 i skrytokrystaliczną odmianą kwarcu. Posiada twardość 6,5-7, gęstość 2,55-2,65, rysę białą, nie posiada łupliwości. Występuje w wielu odmianach barwnych, jest często żółty, pomarańczowy, brunatny, szary i wielu innych. Występuje w skałach osadowych chemicznych, w klastycznych jako ziarna i jako spoiwo, w wulkanicznych (melafiry, bazalty, andezyty), a także w osadach gorących źródeł. Występuje też samodzielnie w formie geod, żył, konkrecji stanowiąc obiekt zainteresowania kolekcjonerów. W Polsce chalcedon znany jest z wielu miejsc Dolnego Śląska (Góry Kaczawskie, Kotlina Kłodzka, Góry Wałbrzyskie), a także z Gór Świętokrzyskich i z Karpat. Jest bardzo trudno wietrzejący i występuje zarówno w skałach, jak i w glebach. Jego znaczenie glebotwórcze jest porównywalne z kwarcem, ale występuje w mniejszym od niego zakresie.
Zobacz więcej...
(botanika leśna, drzewa i krzewy leśne), (Chamaedaphne) rodzaj z rodziny wrzosowatych (Ericaceae), do którego należy tylko 1 gatunek – chamedafne północna (Chamedaphne calyculata (L.) Moench) – zawsze zielona krzewinka o wys. do 0,5 m i łukowatych, tarczkowato owłosionych pędach. Liście wąskoeliptyczne lub lancetowate, całobrzegie, lekko na brzegach podwinięte, od spodu szarozielone, rdzawo owłosione. Kwiaty w zwisających, szczytowych, jednostronnych gronach, białe. Owocem torebka. Zasięg wokółbiegunowy obejmujący Europę, Azję i Amerykę Północną. W Polsce relikt postglacjalny, znany dawniej z kilkunastu stanowisk, z których ostatnio potwierdzono dziewięć znajdujących się w Kampinoskim i Drawieńskim Parku Narodowym, w Borach Tucholskich, na Mazurach i Polesiu Lubelskim. Gatunek chroniony.
Zobacz więcej...
(ekologia lasu, las-naturalny zbiornik węgla), 1. wykaz i zestawienie wartości oraz opisów cech wyodrębnionego terytorialnie gruntu wylesionego, potrzebne do obliczania wartości emisji netto dwutlenku węgla (CO2) lub ilości dwutlenku węgla (CO2), pochłanianego netto przez ten wyodrębniony terytorialnie grunt:1) do czasu przejścia gruntu, będącego gruntem wylesionym na początku obowiązywania planu urządzenia lasu, w inne władanie,2) od rozpoczęcia wylesiania gruntu do czasu:a) zakończenia pozyskania użytków drzewnych, należnych z mocy prawa podmiotowi prowadzącemu gospodarkę leśną w gospodarstwie leśnym - jako poprzedniemu władającemu tym gruntem,b) przejścia terytorialnie wyodrębnionego gruntu wylesionego we władanie innego podmiotu, 3) od czasu przejścia terytorialnie wyodrębnionego gruntu wylesionego we władanie nadleśnictwa - jako do nowego władającego tym gruntem.
Zobacz więcej...
(urządzanie lasu), w opisie ogólnym nadleśnictwa (elaboracie), w podrozdziale „Charakterystyka warunków ekonomicznych gospodarki leśnej oraz prognoza spodziewanego wyniku ekonomicznego” zamieszcza się: 1) syntetyczną ocenę uwarunkowań ekonomicznych w granicach zasięgu terytorialnego nadleśnictwa; 2) charakterystykę warunków ekonomicznych gospodarki leśnej nadleśnictwa wraz z zestawieniem wskaźników tej gospodarki (tabela XIX); 3) orientacyjną prognozę spodziewanych efektów ekonomicznych gospodarki leśnej nadleśnictwa w okresie obowiązywania planu urządzenia lasu (tabela XX). Syntetyczna ocena uwarunkowań ekonomicznych w granicach zasięgu terytorialnego nadleśnictwa zawiera: 1) ocenę ekonomiczną regionu, w tym: powierzchnię zasięgu terytorialnego, lesistość, udział lasów według własności (wzór nr 7), lokalny rynek drzewny itp.; 2) charakterystykę przestrzenną kompleksów leśnych w powiązaniu z warunkami transportu drewna. Charakterystyka warunków ekonomicznych gospodarki leśnej nadleśnictwa zawiera: 1) zwięzły opis czynników wpływających na stopień trudności gospodarczych nadleśnictwa; 2) zestawienie ekonomicznych wskaźników gospodarki leśnej w formie tabeli XIX, sporządzanej na podstawie wyników inwentaryzacji lasu, wykonanych i planowanych wielkości pozyskania drewna oraz danych zebranych w nadleśnictwie. Orientacyjną prognozę spodziewanych efektów ekonomicznych przedstawia się w tabeli XX, sporządzanej na podstawie przychodów i kosztów nadleśnictwa z ostatnich trzech lat, dla etatu potencjalnego (uwzględniającego pożądany kierunek rozwoju zasobów drzewnych nadleśnictwa) oraz etatu przyjętego (uwzględniającego ograniczenia gospodarki leśnej z tytułu wymagań ustawy o ochronie przyrody).
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 »
Wszystkich stron: 38