(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), urządzenie lub oprogramowanie, które zmienia właściwości komputera tak, że ten zachowuje się jak komputer innego typu. Gdy do peceta włożymy kartę rozszerzeń emulatora Amigi, pecet ten zacznie się zachowywać bardzo podobnie jak Amiga. Możemy także uruchomić program - emulator np. konsoli do gier - i w ten sposób korzystać z gier stworzonych dla tej konsoli. Emulatory sprzętowe są bardziej wydajne, aczkolwiek oczywiście droższe niż ich programowe odpowiedniki.
W warunkach leśnych emulsja asfaltowa umożliwia wzmocnienie konstrukcji poprzez stabilizację kruszywa powierzchniowo lub wgłębnie.
w systematyce rodzaj gadów z rodziny żółwi ziemnowodnych (Emydidae) w obrębie rzędu żółwi (Testudines). Na świecie 11 gatunków, w Polsce jeden - rodzimy żółw błotny (Emys orbicularis).
(geomatyka), używane w teorii baz danych pojęcie - wytrych oznaczające wszystko to, co realnie istnieje lub można sobie pomyśleć. Encje tego samego typu tworzą zbiory encji i te mogą stanowić zawartość bazy danych. Encja może oznaczać zarówno wydzielenie jak i piętro drzewostanu, czy gatunek w piętrze. Każdą encję charakteryzuje zestaw atrybutów.
(ochrona przyrody), endemit - takson, najczęściej konkretny gatunek, o ograniczonym (do pewnego, zwykle jednego i stosunkowo niewielkiego terytorium) zasięgu występowania.
(botanika leśna, ekologia i geografia roślin), gatunki lub taksony innej rangi, występujące na niewielkim obszarze lub nawet na pojedynczych stanowiskach, albo z powodu młodego wieku (tzw. neoendemity, które nie zdążyły uzyskać obszerniejszych zasięgów), albo ze względu na to, że ich obecne zasięgi są resztkami dawnych, szerszych zasięgów geograficznych lub w ciągu swej długiej historii nie zdołały poszerzyć swych areałów (tzw. paleoendemity)
(gleboznawstwo leśne), element słowotwórczy dla jednostek drugiego rzędu w klasyfikacji WRB. Oznacza, że w warstwie gleby 50 - 100 cm → stopień wysycenia kompleksu sorpcyjnego kationami zasadowymi (V%) wynosi poniżej 50%.
(gleboznawstwo leśne), element słowotwórczy dla jednostek drugiego rzędu w klasyfikacji WRB. Oznacza, że w warstwie gleby 50 - 100 cm → stopień wysycenia kompleksu sorpcyjnego kationami zasadowymi (V%) wynosi powyżej 50%.
(gleboznawstwo leśne), element słowotwórczy dla jednostek drugiego rzędu w klasyfikacji WRB. Oznacza, że gleba ma warstwę o miąższości powyżej 25 cm w której występują → warunki redukcyjne i → glejowa mozaika barw w obrębie 50-100 cm od powierzchni.
(gleboznawstwo leśne), element słowotwórczy dla jednostek drugiego rzędu w klasyfikacji WRB. Oznacza, że gleba ma litą skałę na głębokości 50 - 100 cm od powierzchni.
(hodowla lasu, szkółkarstwo), zwana także mikoryzą wewnętrzną lub mikoryzą arbuskularną; strzępki grzyba wnikają przez ściany komórkowe miękiszu kory pierwotnej korzenia tworząc masę skręconych strzępek we wnętrzu komórki, zwanych jako arbuskule. Strzępki faktycznie nie przenikają przez błonę komórkową, która tworzy wielokrotne wpuklenia wokół nich, zwiększając znacznie swoją powierzchnię kontaktu. U niektórych gatunków, w innych komórkach, strzępki tworzą ponadto pęchechyki wypełnione substancją olejową najprawdopodobniej o charakterze zapasowym. Grzyby nie wnikają głębiej niż do miękiszu kory pierwotnej korzenia. Endomikoryzy spotyka się u większości roślin zielnych, większości drzew tropikalnych oraz u niektórych roślin drzewiastych klimatu umiarkowanego.
(nauka o surowcu drzewnym), tworzy sieć spłaszczonych pęcherzyków i rurek, ograniczonych błoną elementarną. Bierze aktywny udział w tworzeniu błony jądrowej. Białka syntetyzowane przez endoplazmatyczne retikulum mogą być przenoszone na inne błony lub wydzielane z komórki za pośrednictwem pęcherzyków przejściowych powstających przez oderwanie fragmentów błony i kierowanych do odpowiednich miejsc docelowych. Powierzchnia błon endoplazmatycznego retikulum jest duża i może stanowić aż 50% powierzchni wszystkich błon komórki.
(gleboznawstwo leśne), materia organiczna w zaawansowanym stadium rozkładu, zmieszana z mineralnymi frakcjami i występująca najczęściej w powierzchniowym poziomie gleby. Jest barwy szarej, ciemnoszarej, czarnej, o dobrej strukturze foremnowielościennej. Zwykle jest określana symbolem A. Tworzy wraz ze ściółką próchnicę typu → mull. Innym przypadkiem endopróchnicy są związki organiczne wmyte w procesie bielicowania do poziomu B.
(gleboznawstwo leśne), element słowotwórczy dla jednostek drugiego rzędu w klasyfikacji WRB. Oznacza, że gleba zawiera powyżej 40% części szkieletowych w warstwie 50-100 cm.
(użytkowanie lasu), wobec ocieplania się klimatu w następstwie efektu szklarniowego wywołanego nadmierną emisją CO2 do atmosfery następuje poszukiwanie alternatywnych, odnawialnych źródeł energii, w tym drewna. Opracowano specjalne technologie pozyskiwania drewna dla celów energetycznych. Podjęto także uprawę gatunków szybkorosnących z przeznaczeniem na cele energetyczne.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 » Wszystkich stron: 23