F
Ilość znalezionych haseł: 273
(inżynieria leśna, budownictwo leśne), to element konstrukcyjny przenoszący całkowite obciążenie obiektu budowlanego wynikające z jego konstrukcji, jak też funkcji użytkowych przekazujący je na grunt, na którym są osadzone. Prawidłowe posadowienie fundamentu decyduje zarówno o stabilności budynku, jak i jego trwałości. O posadowieniu fundamentów na działce i o parametrach geometrycznych decyduje architekt, który uwzględnia warunki wodno-gruntowe (poziom wody gruntowej, rodzaj gruntu i jego nośność), poziom przemarzania gruntu i aspekty funkcjonalne (wystąpienie podpiwniczenia). Ze względu na sposób przekazywania obciążeń z budynku na grunt można je podzielić na bezpośrednio i pośrednio oddziałujące na grunt. Do pierwszej grupy zalicza się: stopy, ławy i wanny fundamentowe, ruszty i płyty, do drugiej zaś należeć będą fundamenty przekazujące obciążenie poprzez pale i mikropale oraz studnie, na których oparto ławy lub płyty.
Zobacz więcej...
(Gleboznawstwo leśne), różnorodne, środowiskowe, produkcyjne, społeczne, zdrowotne i kulturotwórcze zadania wypełniane przez glebę w zakresie oddziaływania, zapewniania warunków do życia, przebiegu czynności i procesów życiowych świata roślin i zwierząt, niezbędnych dla ich funkcjonowania. Wszystkie te elementy w końcowej fazie pośrednio bądź bezpośrednio dotyczą bytu, a także wzbogacania życia człowieka. Zdefinowano wiele funkcji gleb, jak: → funkcje gleby w dostarczaniu surowców budowlanych, → funkcje gleby w dostarczaniu surowców do produkcji odzieży, → funkcje gleby w dostarczaniu żywności roślinnej, → funkcje gleby w dostarczaniu żywności zwierzęcej, → funkcje gleby w krążeniu pierwiastków, → funkcje gleby w kształtowania przestrzeni życiowej roślin, zwierząt i ludzi, → funkcje gleby w kształtowaniu krajobrazu, → funkcje gleby w obiegu, retencji i filtracji wody, → funkcje gleby w ochronie dziedzictwa kultury materialnej ludzkości, → funkcje gleby w ochronie zdrowia człowieka i leczeniu chorób, → funkcje gleby w sanitarnym bezpieczeństwie ludności.
Zobacz więcej...
(Gleboznawstwo leśne), budownictwo, w tym mieszkaniowe w obecnych technologiach wymaga takich przykładowo materiałów jak drewno, piasek, cegła i wiele innych. Aby powstało drewno, niezbędna jest gleba w której żyją drzewa. Piasek, który w różnych proporcjach buduje większość naszych gleb, równocześnie jest materiałem budowlanym, a także cennym surowcem w przemyśle szklarskim. Podobnie jest z gliną i iłem, surowcami do produkcji cegły i innych ceramicznych materiałów niezbędnych w budownictwie, a także surowcem w ceramice szlachetnej.
Zobacz więcej...
(Gleboznawstwo leśne), gleba gromadzi, przekształca, uwalnia i wprowadza w obieg pierwiastki, w tym → biogeny. Jest to proces biogeochemiczny, w którym składniki obiegu są pobierane przez rośliny do ich procesów życiowych. Po obumarciu roślin, pierwiastki w nich zawarte wracają do powierzchni gleby. Tu ropoczyna się ich → rozkład i wprowadzanie do gleby, by po końcowej mineralizacji być ponownie pobranym przez rośliny. Funkcja gleby w tym procesie to zapewnienie warunków życia głównych twórców rozkładu, którymi są → organizmy glebowe, a także zapewnienie warunków dla przebiegu procesów → humifikacja i → mineralizacja i przechwycenie ich produktów przez → kompleks sorpcyjny, by wreszcie udostępnić je kolejnym generacjom roślin przez → roztwór glebowy.
Zobacz więcej...
(Gleboznawstwo leśne), każda żywa istota potrzebuje przestrzeni do życia, w tym glebowej. U roślin widać to najlepiej w dostępie do słońca części nadziemnych. Jednak z korzeniami jest podobnie, konkurują o dostęp do pokarmów i wody w glebie. Zwierzęta też wymagają przestrzeni i własnego terytorium, które jest ich bazą, np. pokarmową, której często pilnie strzegą. Człowiek od wieków zabiega o własne terytorium, buduje miedze, płoty i mury, granice państw, które chronią jego obszar. Wprowadził ochronę prawną własnego terytorium – prawo własności. Przestrzenią życiową jest gleba produkująca żywność, jak i ta utrzymująca zieleń w przydomowym ogrodzie, a także wiele innych.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 »
Wszystkich stron: 19