G
Ilość znalezionych haseł: 685
(prawo ochrony środowiska i polityka leśna), nieruchomościami rolnymi (gruntami rolnymi) są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej.Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny
(prawo ochrony środowiska i polityka leśna), gruntami rolnymi są grunty: 1) określone w ewidencji gruntów jako użytki rolne; 2) pod stawami rybnymi i innymi zbiornikami wodnymi, służącymi wyłącznie dla potrzeb rolnictwa; 3) pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu; 4) pod budynkami i urządzeniami służącymi bezpośrednio do produkcji rolniczej uznanej za dział specjalny, stosownie do przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych; 5) parków wiejskich oraz pod zadrzewieniami i zakrzewieniami śródpolnymi, w tym również pod pasami przeciwwietrznymi i urządzeniami przeciwerozyjnymi; 6) pracowniczych ogrodów działkowych i ogrodów botanicznych; 7) pod urządzeniami: melioracji wodnych, przeciwpowodziowych i przeciwpożarowych, zaopatrzenia rolnictwa w wodę, kanalizacji oraz utylizacji ścieków i odpadów dla potrzeb rolnictwa i mieszkańców wsi; 8) zrekultywowane dla potrzeb rolnictwa; 9) torfowisk i oczek wodnych; 10) pod drogami dojazdowymi do gruntów rolnych.Ustawa z dnia 03 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych, art. 2 ust.1
(prawo ochrony środowiska i polityka leśna), grunty, stanowiące odrębne działki ewidencyjne lub części takich działek, które w ewidencji powszechnej zostały utrwalone jako grunt rolny.Konrad Tomaszewski. Prototyp Encyklopedii leśnej. Materiał niepublikowany.
Zobacz więcej...
(Gleboznawstwo leśne), grunt to powierzchnia ziemi, podłoże, teren. To utwór skalny naturalny lub antropogeniczny, mineralny i organicznym, itp. To luźny materiał skalny przeznaczony do wykonania budowli ziemnej. Oznacza też grunt nośny, czyli grunt, na którym można posadowić bezpośrednio określoną budowlę bez obawy o nieutrzymanie obciążeń. Grunt słaby, nienośny to grunt o obniżonych parametrach nośności, który może nie wytrzymać obciążeń od określonej budowli. Grunt to także dno zbiornika wodnego. To także warstwa ziemi nadająca się pod uprawę, użytek rolny, a także gleba. Ustawa o lasach ( Dz.U. 1991 Nr 101 poz. 444) w art. 3. definiuje, że lasem jest grunt pokryty roślinnością leśną i związany z gospodarką leśną.
Gruntoznawstwo to dział geologii inżynierskiej zajmujący się badaniem i klasyfikacją gruntów dla potrzeb budownictwa.
Zobacz więcej...
(urządzanie lasu), do gruntów przejściowo pozbawionych drzewostanu i przewidywanych do odnowienia w najbliższych latach – zgodnie z zasadami ewidencji gruntów w Lasach Państwowych, zakwalifikowanych do rodzaju użytku gruntowego „lasy”, do grupy kategorii użytkowania grunty leśne niezalesione – zalicza się:1) zręby pozbawione drzewostanu w ciągu ostatnich 5 lat,2) halizny pozbawione drzewostanu dłużej niż 5 lat oraz uprawy i młodniki I klasy wieku o zadrzewieniu niższym niż 0,5 (z wyłączeniem upraw i młodników o zadrzewieniu 0,3 oraz 0,4 powstałych po cięciu uprzątającym rębnią IIIa),3) płazowiny porośnięte drzewami II klasy wieku o zadrzewieniu do 0,3 włącznie albo drzewami III i wyższych klas wieku o zadrzewieniu do 0,2 włącznie.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 »
Wszystkich stron: 46