I
Ilość znalezionych haseł: 226
(Gleboznawstwo leśne), minerał skał osadowych zaliczany do grupy ilastych. Jest zasadowym glinokrzemianem potasu i glinu (K,H3O+)Al2[(OH)2/AlSi3O10], posiada twardość 1-2, gęstość 2,6-2,9, rysę białą i doskonałą łupliwość widoczną pod mikroskopem. Bywa biały, szary, żółtawy, zielonawy, czerwonobrunatny. Powstaje wskutek degradacji muskowitu, a także w drodze wietrzenia skaleni. Razem z innymi minerałami ilastymi, takimi jak → wermikulit, → smektyt, → kaolinit tworzy frakację ilastą w glebach. Jest bardzo rozpowszechniony. Występuje we frakcji iłowej skał macierzystych większości gleb Polski, a liczne przykłady prezentuje → Atlas gleb leśnych Polski.
Zobacz więcej...
(botanika leśna, fitosocjologia), ilościowy udział gatunków określany szacunkowo w zdjęciach fitosocjologicznych według określonej skali, np. Brauna-Blanqueta, w której zastosowano następujące kategorie: stopień 5 – gatunek pokrywający powierzchnię 75-100%, stopień 4 – gatunek pokrywający powierzchnię 50-75%, stopień 3 – gatunek pokrywający powierzchnię 25-50%, stopień 2 – gatunek pokrywający powierzchnię 5-25%, stopień 1 – gatunek pokrywający powierzchnię poniżej 5%, przy umiarkowanej liczebności lub niezbyt liczny przy wyższym stopniu pokryci, stopień + gatunek nieliczny, pokrywający znikomą powierzchnię, stopień r – gatunek rzadki (1-2 osobniki).
Zobacz więcej...
(ekologia lasu, las-naturalny zbiornik węgla), wyrażona w megagramach (Mg) różnica pomiędzy: 1) ilością dwutlenku węgla (CO2), zaabsorbowaną w oznaczonym czasie przez lasy i inne grunty we władaniu podmiotu prowadzącego gospodarkę leśną w gospodarstwie leśnym, z ich atmosfery zewnętrznej w wyniku procesów fizjologicznych, w tym głównie procesu fotosyntezy, a 2) ilością:a) dwutlenku węgla (CO2), która w tym czasie przedostała się z lasów oraz innych gruntów do ich atmosfery zewnętrznej w wyniku procesów fizjologicznych oraz procesów biodegradacji, w tym mineralizacji, substancji organicznych, wchodzących w skład tych lasów i gruntów,b) dwutlenku węgla (CO2), zawartego w surowcu drzewnym oraz innych elementach lasów lub innych gruntów , jeżeli w tym czasie elementy te przestały być częściami składowymi lasów i gruntów, głównie w wyniku działalności człowieka.
Zobacz więcej...
(wartościowanie nieruchomości leśnych), jest to ilość, która odpowiada wartości różnicy pomiędzy:
a) ilością dwutlenku węgla (CO2), zaabsorbowaną w oznaczonym czasie przez te lasy i z ich atmosfery zewnętrznej w wyniku procesów fizjologicznych, w tym głównie procesu fotosyntezy,
a
b) ilością:
- dwutlenku węgla (CO2), która w tym czasie przedostała się z lasów oraz innych gruntów do ich atmosfery zewnętrznej w wyniku procesów fizjologicznych oraz procesów biodegradacji, w tym mineralizacji, substancji organicznych, wchodzących w skład tych lasów i gruntów,
i
- dwutlenku węgla (CO2), zawartego w surowcu drzewnym oraz innych elementach lasów lub innych gruntów , jeżeli w tym czasie elementy te przestały być częściami składowymi lasów i gruntów, głównie w wyniku działalności człowieka.
Zobacz więcej...
(Gleboznawstwo leśne), luźna lub słabo zwięzła skała osadowa, złożona z minerałów ilastych (→ kaolinit,
→ montmoryllonit, → illit, → wermikulit) z domieszką pelitu kwarcowego, a także mik, chlorytu, węglanów, gipsu, irytu, substancji organicznej. Posiada pelitową strukturę i warstwową teksturę, jest miękki, w wodzie plastyczny. Powstają w środowisku morskim i lądowym. Są to pospolite skały. W Polsce większe złoża skał ilastych występują w centralnej części kraju, znane jako iły poznańskie, warwowe, towarzyszą pokładom węgla i siarki, a także jako składnik fliszu karpackiego. Powszechnie występują w glebach we frakcji ilastej i stanowią ich ważny składnik decydujący o pojemności sorpcyjnej, wodnej i zasobności w pierwiastki chemiczne. Ił w wyniku konsolidacji (sprasowania) przechodzi w iłowiec i ten w iłołupek (łupek ilasty).
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 »
Wszystkich stron: 16