(prawo ochrony środowiska i polityka leśna), a) stacjonarne urządzenie techniczne;b) zespół stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie, do których tytułem prawnym dysponuje ten sam podmiot i położonych na terenie jednego zakładu; c) budowle nie będące urządzeniami technicznymi ani ich zespołami, których eksploatacja może spowodować emisję.
(prawo ochrony środowiska i polityka leśna), użytkowana instalacja, ujęta w krajowym planie rozdziału uprawnień do emisji.
(prawo ochrony środowiska i polityka leśna), instalacja, która powinna być objęta systemem handlu uprawnieniami do emisji, a nie została ujęta w krajowym planie rozdziału uprawnień do emisji.
(wartościowanie nieruchomości leśnych), doprowadzanie ZSILP do stanu, charakteryzującego się zdolnością do wykorzystywania tego systemu przy określaniu wartości nieruchomości leśnych lub funkcjonalnych części nieruchomości leśnych, wraz z cyklem niezbędnych szkoleń pracowników jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych.
(bezpieczeństwo i higiena pracy w leśnictwie), forma dokumentacji, wskazująca w sposób zrozumiały dla pracowników czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem danej pracy, zasady i sposoby bezpiecznego wykonywania pracy, czynności do wykonania po jej zakończeniu oraz zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenia dla życia lub zdrowia pracowników. Instrukcje dotyczące prac związanych ze stosowaniem niebezpiecznych substancji i preparatów chemicznych powinny uwzględniać informacje zawarte w kartach charakterystyki tych substancji i preparatów. Do opracowania i udostępnienia pracownikom instrukcji bhp zobowiązany jest każdy pracodawca.
(geodezja), instrukcja dotycząca zasad wykonywania mapy zasadniczej w systemie numerycznym i w postaci klasycznej, wprowadzona do stosowania 16.05.1995 r. przez Głównego Geodetę Kraju.
(geomatyka), instrukcja ustalająca szczegółowe zasady prowadzenia w SIT (systemie informacji o terenie) ewidencji gruntów i budynków.
(geomatyka), instrukcja ustalająca szczegółowe zasady prowadzenia w SIT (systemie informacji o terenie) geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu.
(urządzanie lasu), akt normalizacji wewnętrznej w Lasach Państwowych porządkujący zakres, formę i sposoby technicznego wykonania dokumentacji do projektu planu urządzenia lasu zgodnie z przepisami ustaw i rozporządzeń wydanych na mocy tych ustaw oraz odpowiednich zarządzeń Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawach dotyczących gospodarki leśnej (w tym „Zasad hodowli lasu” oraz „Instrukcji ochrony lasu” i „Instrukcji ochrony przeciwpożarowej obszarów leśnych”). Ze względu na częste zmiany przepisów prawnych oraz z powodu doskonalenia technologii prac inwentaryzacyjnych i projektowych „Instrukcja urządzania lasu” jest co pewien czas aktualizowana (nowelizowana).
(bezpieczeństwo i higiena pracy w leśnictwie), element wstępnego szkolenia bhp zwany szkoleniem wstępnym ogólnym, zapewniający uczestnikom szkolenia zapoznanie się z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy, z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w danym zakładzie pracy, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
(bezpieczeństwo i higiena pracy w leśnictwie), element wstępnego szkolenia bhp zapewniający uczestnikom szkolenia zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach.
(urządzanie lasu), instrument przeznaczony do pomiaru busolowego szczegółów sytuacyjnych, wykorzystywany w pracach urządzeniowych przed wprowadzeniem metod pomiarów geomatycznych.
(historia i tradycja leśna), pierwsza wyższa szkoła rolnicza na ziemiach polskich i jedna z pierwszych w Europie powołana w 1816 roku w Marymoncie. Początkowo nazywana Szkoła Agronomiczną, oficjalnie otwarta w 1820 roku. Inicjatorami szkoły byli Stanisław Staszic i Stanisław K. Potocki. Uczelnia od 1822 roku prowadziła zajęcia na dwóch poziomach wyższym (dla zarządzających) i niższym (dla wykwalifikowanych robotników). W 1824 roku poziom niższych przekształcono tzw. Szkołę Wiejską, a w instytucie uruchomiono Szkołę Weterynarii. W ramach represji popowstaniowych szkołę zamknięto, ponowne jej uruchomienie nastąpiło w 1836 roku. W 1840 roku nastąpiła reorganizacji polegająca na dodaniu wydziału leśnego i zmianę nazwy na Instytut Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa. W 1861 roku w wyniku kolejnej reorganizacji instytut został zamknięty a jego majątek przeniesiono do Puław gdzie utworzono Instytut Politechniczno-Leśny.
(historia i tradycja leśna), powołany w 1930 r. przez Ministra Rolnictwa jako Zakład Doświadczalny Lasów Państwowych w Warszawie, Zarządzeniem Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z 1934 r. Zakład przekształcony został w Instytut Badawczy Lasów Państwowych, którego zadaniem było prowadzenie badań i doświadczeń naukowych w zakresie gospodarowania lasami państwowymi oraz pomoc w naukowo uzasadnionym rozstrzyganiu zagadnień gospodarczych. Reaktywowany po II wojnie światowej przyjął obecną nazwę „Instytut Badawczy Leśnictwa”, rozwinął swą działalność tworząc filię i oddziały, rozszerzył również zakres prac obejmując prawie wszystkie zagadnienia związane z funkcjonowaniem lasów i leśnictwa. Obecnie pracuje pod nadzorem Ministra Środowiska. Organami Instytutu są Dyrektor i Rada Naukowa. Rada Naukowa jest organem stanowiącym, inicjującym i opiniodawczym Instytutu; posiada uprawnienia do przeprowadzania przewodów doktorskich i habilitacyjnych oraz występowania z wnioskami o nadanie tytułu profesora.
(ergonomia w leśnictwie), wykonuje wszechstronne badania na rzecz lasów i całego leśnictwa, jak również terenów zalesionych i zadrzewień. Prace studialne i ekspertyzy wspomagają nauki leśne, gospodarkę leśną i instytucje rządowe. W Zakładzie Użytkowania Lasu prowadzone są prace ergonomiczne, głównie z zakresu ocen ergonomicznych maszyn i urządzeń leśnych (mgr B. Piszcz).
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 » Wszystkich stron: 16