L
Ilość znalezionych haseł: 426
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), typy siedliskowe zajmujące siedliska średnio żyzne, o glebach dość zasobnych i umiarkowanie kwaśnych, pod drzewostanami zbliżonymi do naturalnych z moderem typowym, moderem murszowym, torfem przejściowym, niekiedy z moderem mullowym; z runem złożonym z gatunków o niezbyt wysokich wymaganiach, lecz nie wskazujących też na silniejsze zakwaszenie; drzewostany naturalne tworzy głównie dąb, buk, świerk, jodła z domieszką sosny, modrzewia, grabu, brzozy, olszy i innych.
Zobacz więcej...
(siedliskoznawstwo leśne), grupa średniożyznych bogatszych typów siedliskowych lasu o dużym zróżnicowaniu regionalnym składu gatunkowego drzewostanów i runa; na mezotroficznych glebach mineralnych (z próchnicą typu moder) i organicznych (LMb).
Drzewostany zazwyczaj mieszane, w których gatunkiem panującym najczęściej jest sosna I-II kl. bonitacji; rzadziej świerk, buk, dąb bądź jodła. Warstwa dolna drzew słabo rozwinięta; mogą ją budować: świerk, jodła, buk oraz czasami dąb. Podszyt liczniejszy w drzewostanach o luźnym zwarciu; w zwartych drzewostanach bukowych, jodłowych i świerkowych może nie występować. W podszycie występują: leszczyna, dąb, buk, jodła, wiciokrzew i pojedynczo jałowiec. Runo bogate, gatunkami częstymi są: konwalia majowa Convallaria maialis, konwalijka dwulistna Maianthemum bifolium, szczawik zajęczy Oxalis acetosella; kosmatka owłosiona Luzula pilosa, turzyca palczasta Carex digitata, mezotroficzne trawy: tomka wonna Anthoxanthum odoratum, prosownica rozpierzchła Milium effusum, perłówka zwisła Melica nutans; nielicznie rośnie borówka czarna Vaccinium myrtyllus.Warstwa mszysta jest słabo rozwinięta - rosną w niej m.in. płonnik strojny Polytrichum attenuatum (P. formosum), pojawiają się merzyki Mnium sp. W lasach mieszanych bagiennych występuje licznie narecznica błotna Thelypteris palustris.
W końcu 2010 r. lasy mieszane stanowiły 25,8% pow. ogólnej powierzchni leśnej kraju. Na obszarach w zarządzie w PGL LP - zajmowały 26,6% pow.; a w lasach prywatnych 20,6% ich areału.
Zobacz więcej...
(Ekologia lasu, las jako zjawisko geograficzne), [arab. mausim = pora roku], lasy mezofilne występujące na terenach o klimacie monsunowym, na których okres wilgotny przedzielony jest okresem suchym (trwającym 3–5 miesięcy), wskutek sezonowych zmian kierunków wiatrów, wiejących od morza w kierunku lądu, a następnie z głębi lądu do morza, przy rocznej sumie opadów wynoszącej 1000–2500 mm. Istnieją różne formy lasów monsunowych rozwijające się w zależności od wilgotności klimatu, charakteryzujące się częściową lub całkowitą utratą liści w okresie suchym. Korony drzew występują na 2 poziomach. Wyższy stanowią drzewa zrzucające liście w czasie suszy, w niższym są drzewa o drobnych, skórzastych i nie opadających liściach. W drzewostanie często dochodzi do dominacji jednego lub kilku gatunków. Warstwa krzewów jest różnie wykształcona, a runo dobrze rozwinięte. Lasy monsunowe występują w 3 postaciach: jako lasy mieszane, tekowe lub damarzykowe. Rosną m.in. w Ameryce Południowej (wschodnia część Andów), w Ameryce Środkowej (od strony Pacyfiku), w północnej i północno-wschodniej Australii, we wschodniej Afryce i na Madagaskarze.
Zobacz więcej...
(urządzanie lasu), grunty leśnie niestanowiące własności Skarbu Państwa, do których zalicza się lasy właścicieli prywatnych (w tym lasy spółek), wspólnot, stowarzyszeń, gmin, parafii itp. Problematyka lasów niepaństwowych ujęta jest w ustawach:- o lasach z 28 września 1991 r.,- o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 3 lutego 1995 r., - o leśnym materiale rozmnożeniowym z 7 czerwca 2001 r.- o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r., - o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z 7 marca 2007 r., oraz w kodeksie cywilnym z 23 kwietnia 1964 r. i kodeksie wykroczeń z 20 maja 1971 r.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 »
Wszystkich stron: 29