(mechanizacja prac leśnych), jest to łączenie dwóch elementów metalowych przy pomocy innego metalu zwanego lutowiem. Lutowie ma niższą temperaturę topnienia od elementów łączonych. Podczas lutowania elementy łączone są na zasadzie ścisłego przylegania lutowia do elementów łączonych. Rozróżnia się lutowanie miękkie i lutowanie twarde. Lutowanie miękkie wykonywane przy pomocy lutowia wykonanego ze stopów cynowych, gdzie źródłem ciepła jest zwykle lutownica wykonana z miedzianego trzpienia z nawiniętą na niego spiralą grzewczą lub lutownica indukcyjna, stosowane temperatury to 250 – 450oC. Lutowanie to ma dużą szczelność a złącze dobrze przewodzi prąd stąd powszechne jego stosowanie w elektronice. W lutowaniu twardym lutowiem są najczęściej stopy mosiądzu, srebro, aluminium i inne metale. Źródłem ciepła jest palnik gazowy, a stosowane temperatury mieszczą się w granicach 400 – 1100o C, lutowanie to odznacza się dużą wytrzymałością mechaniczną. Przed lutowaniem łączone elementy muszą być oczyszczone i odtłuszczone.
(zoologia leśna, ssaki), (Lutrinae) podrodzina w rodzinie łasicowate Mustelidae w rzędzie drapieżne Carnivora. W Polsce jeden rodzaj Lutra.
(Gleboznawstwo leśne), poziom diagnostyczny zubożony we frakcje ilaste i rozpuszczalne sole, a także pozbawiony węglanów. Wszystkie te związki zostały przemieszczone przez → proces płowienia, zwanego też → lessiważ, do poziomu → argic. Jest to poziom jaśniejszy od poziomu próchnicznego i od głebiej leżącego poziomu → argic. Jest słabo zwięzły i wyraźnie pod tym względem różni się od poziomu argic. W glebach leśnych stanowi, obok poziomu argic, podstawę wydzielania typu gleb o nazwie → gleby płowe. W glebach uprawnych do diagnozowania gleby płowej wystarczy poziom argic. Klasyfikacja WRB 2006 poziomu luvic nie wyróżnia, a jego cechy obejmuje poziom → albic.
(Gleboznawstwo leśne), Luvisols to jednostka główna wyróżniana w systemie klasyfikacji gleb World Reference Base for Soil Resources (WRB), odpowiada typowi gleb w Klasyfikacji gleb leśnych Polski [2000] → Gleby płowe.
(entomologia leśna), syntetyczny feromon płciowy krajowej produkcji, stosowany na brudnicę mniszkę (Lymantria monacha).
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), algorytm kompresji bezstratnej opracowany w 1977 r. przez A. Lempela, J. Zifa i T. Welcha wykorzystywany przy zapisie plików graficznych, przede wszystkim w formacie GIF i TIFF. Skrót pochodzi od pierwszych liter nazwisk trójki twórców
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 Wszystkich stron: 29