L
Ilość znalezionych haseł: 426
(Ekologia lasu, las jako zjawisko geograficzne), strefa przejściowa między lasami liściastymi zrzucającymi liście na zimę (lasy strefy umiarkowanej) a stepami. Charakteryzuje się mozaikowatym rozmieszczeniem obydwu formacji, uwarunkowanym głównie lokalnymi czynnikami glebowymi i rzeźbą terenu. Las zajmuje środowiska wilgotne (np. doliny rzek), step suchsze. Lasostep występuje m.in. na Syberii, Uralu i we wschodniej Europie. W kierunku południowym przechodzi w step, w północnym w las. W lasostepie eurazjatyckim wyróżnia się 2 części różniące się składem gatunkowym drzewostanu. Na terenach azjatyckich występują tzw. kolki (lub kołki), czyli lasy rozwijające się na podłożu o zwiększonej wilgotności, w których występują brzozy: brodawkowata (Betula pendula) i omszona (Betula pubescens). Część europejska obejmuje natomiast enklawy lasów z dębem szypułkowym (Quercus robur), osiką (Populus tremula), jesionem wyniosłym (Fraxinus excelsior), wiązem pospolitym (Ulmus campestris) i klonami (Acer).
Zobacz więcej...
(Ekologia lasu, las jako zjawisko geograficzne), strefa przejściowa szerokości ok. 100 km między tundrą a borealnym lasem iglastym. Stanowi makromozaikę roślinności tundrowej, leśnej i torfowiskowej, której rozwój uwarunkowany jest głównie czynnikami glebowymi. Las występuje w zagłębieniach i dolinach rzek, poza zasięgiem suszy mrozowej. Jego większy udział zaznacza się w południowej części lasotundry. Charakteryzuje się luźnymi drzewostanami o niskich, skarlałych i powyginanych drzewach, z przewagą w części europejskiej sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris), świerka syberyjskiego (Picea obovata) i brzozy (Betula), a w azjatyckiej ze znacznym udziałem modrzewia syberyjskiego (Larix sibirica) i dahurskiego (Larix dahurica). Tundra i torfowiska rozwijają się w miejscach wzniesionych, odsłoniętych. Ich udział rośnie w kierunku północnym.
Zobacz więcej...
(siedliskoznawstwo leśne), grupa najżyźniejszych typów siedliskowych lasu, o bardzo dużym zróżnicowaniu regionalnym składu gatunkowego wszystkich warstw drzewostanów; na glebach mineralnych (z próchnicą typu mull, moder-mull) i organicznych (OL, OlJ).
Drzewostany liściaste, często 2-4 gatunkowe tworzą: dąb, buk, jodła, olsza (na siedliskach OL i OlJ) I-II klasy bonitacji,a także posadzone w wielu miejscach sosna i świerk; rzadziej inne gatunki. W starszych drzewostanach z reguły jest dobrze rozwinięta warstwa dolna, którą tworzą grab (najczęściej), dąb, lipa, buk. W poszycie rośnie dużo gatunków, przy czym najliczniej występuje: grab, leszczyna, dąb, dereń, wiciokrzew, bez czarny. Warstwę zielną wiosną tworzą wczesno kwitnące geofity: zawilec gajowy Anemone nemorosa, przylaszczka pospolita Hepatica nobilis, fiołki Viola sp., ziarnopłon wiosenny Ficaria verna. W okresie pełni lata (VII-VIII) w drzewostanach z silnie rozwiniętym II piętrem runo jest ubogie pod względem pokrycia i liczby występujących w nim gatunków; jeżeli jest dostęp światła do dna lasu - jest bardzo bogate złożone z wielu gatunków o dużych wymaganiach żyznościowych i tworzą go m.in.: podagrycznik Aegopodium podagraria, gwiazdnica gajowa Stellaria nemorum, trędownik bulwiasty Scrophularia nodosa, turzyca leśna Carex sylvatica, kostrzewa olbrzymia Festuca gigantea. W lasach bukowych (buczynach) wiosną licznie występują gatunki z rodzaju żywiec Dentaria sp. Mchy występują nieliczne; m.im. fałdownik trzyrzędowy i nastroszony Rhytidiadelphus triquetrus, R. squarrosus, żurawiec kędzierzawy Athyrium undulatum, płożymerzyk = merzyk Plagniomnium sp = Mnium sp.
W końcu 2010 r. lasy stanowiły 22,1% pow. ogólnej powierzchni leśnej kraju. Na obszarach w zarządzie w PGL LP - zajmowały 21,5% pow.; a w lasach prywatnych 22,1% ich areału.
Zobacz więcej...
(siedliskoznawstwo leśne), Tereny leśne na południe od Warszawy, pomiędzy Piasecznem, Górą Kalwaria i Tarczynem; w granicach powiatu piaseczyńskiego. Obszar o powierzchni łącznej około 15 tys. ha, w tym prawie 6 tys. lasów, głównie iglastych (40%) i mieszanych (40%). Tereny leśne w zarządzie Lasów Państwowych - Nadleśnictwa Chojnów zajmują około 5 tys ha. Lasy Chojnowskie wchodzą w skład LKP Lasy Warszawskie. Obszar rekreacyjno-wypoczynkowy mieszkańców Warszawy. W granicach L. Chojnowskich jest kilka rezerwatów, w tym rezerwat Stephana, Chojnów, Skarpa Jeziorki oraz Biele Chojnowskie gdzie chroniony jest wiciokrzew pomorski Lonicera peryclimenum L. Większość obszaru L.Chojnowskich (bez cz. płd.wsch.) pokrywa się z terenami Chojnowskiego Parku krajobrazowego (o pow ogólnej 6795,7 ha, w tym 5090,0 ha lasów).
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 »
Wszystkich stron: 29