N
Ilość znalezionych haseł: 364
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Monticola saxatilis, ang. Rock Thrush) ptak z rodziny Muscicapidae (muchołówkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 17-20 cm, masa ciała 43-63 g. Wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec ma szaroniebieską głowę i szyję, rdzawobrązowy spód ciała i różnej wielkości biała plamę na dole grzbietu. Samica brunatna z wierzchu i płowobrązowa od spodu, gęsto nakrapiana. We wszystkich szatach ma rdzawy ogon. W Polsce gnieździł się w Pieninach i Tatrach, ale jego liczebność, podobnie jak w całej Europie, drastycznie spadła. Zamieszkuje kamieniste hale górskie, skałki. Gniazdo zakłada na skałach. W okresie V-VI składa 4-5 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 14-15 dni. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-V i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: większe owady. Liczebność w Polsce szacowana była na maksymalnie 10 par, ale brak stwierdzeń lęgów po 1990 roku. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(botanika leśna, systematyka roślin), w dawnych systemach gromada (Gymnospermophytina, Gymnospermae, Pinophytina) roślin kwiatowych, których najbardziej charakterystyczną cechą jest wytwarzanie zalążków (przekształconych mikrosporangiów) umieszczonych na powierzchni liści (lub na trzoneczkach), nieosłoniętych owocolistkami. Ziarna pyłku (mikrospory produkowane w mikrosporangiach) dostają się wprost na zalążki. Liście lub trzoneczki z zalążkami są zwykle skupione na osi, tworząc szyszkowaty twór zwany często strobilem, a u form bardziej wyspecjalizowanych – szyszką. Po zapłodnieniu zalążek przekształca się w nasienie. Z zygoty tworzy się zarodek sporofitu otoczony resztami przedrośla żeńskiego (bielmem pierwotnym) oraz łupinami, powstałymi z osłonki. Sporofit jest samodzielną rośliną o łodydze wykazującej silny przyrost na grubość, zwykle drzewem, rzadziej krzewem. Drewno zbudowane jest z cewek, wyjątkowo u grup najbardziej wyspecjalizowanych pojawiają się naczynia. We współczesnych systemach rośliny nagozalążkowe są często ujmowane w dwie podgromady: nagozalążkowe wielkolistne (Cycadophytina) i nagozalążkowe drobnolistne (Pinophytina, Coniferophytina). Do pierwszej z nich należą w randze klas: paprocie nasienne, sagowce, benetyty i gniotowce, a do drugiej – miłorzębowe, kordaity i szpilkowe (iglaste).
Zobacz więcej...
(prawo ochrony środowiska i polityka leśna), najbardziej efektywny oraz zaawansowany poziom rozwoju technologii i metod prowadzenia danej działalności, wykorzystywany jako podstawa ustalania granicznych wielkości emisyjnych, mających na celu eliminowanie emisji lub, jeżeli nie jest to praktycznie możliwe, ograniczanie emisji i wpływu na środowisko jako całość, z tym że pojęcie: a) "technika" oznacza zarówno stosowaną technologię, jak i sposób, w jaki dana instalacja jest projektowana, wykonywana, eksploatowana oraz likwidowana, b) "dostępne techniki" oznacza techniki o takim stopniu rozwoju, który umożliwia ich praktyczne zastosowanie w danej dziedzinie przemysłu, z uwzględnieniem warunków ekonomicznych i technicznych oraz rachunku kosztów inwestycyjnych i korzyści dla środowiska, a które to techniki prowadzący daną działalność może uzyskać, c) "najlepsza technika" oznacza najbardziej efektywną technikę w osiąganiu wysokiego ogólnego poziomu ochrony środowiska jako całości.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 »
Wszystkich stron: 25