Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej
O
Ilość znalezionych haseł: 803

Dokumentacja SILP

Ocena występowania szkodników korzeni w roku...

(informatyka w leśnictwie, dokumentacja SILP), celem kontroli liczebności szkodników korzeni w glebie jest: a) uzyskanie informacji o zagrożeniu szkółek i upraw przez następujące gatunki szkodników: pędraki chrabąszcza kasztanowca – Melolontha hippocastani Fabr. i majowego – M. melolontha (L.), guniaka czerwczyka – Amphimallon solstitiale (L.), wałkarza lipczyka – Polyphylla fullo (L.), ogrodnicy niszczylistki – Phyllopertha horticola (L.), listnika zmiennobarwnego – Anomala dubia (Scop.), jedwabka brunatnego – Serica brunna (L.), larwy (drutowce) Elateridae i kluki Otiorhynchus spp. oraz inne gatunki występujące regionalnie, uznane przez właściwy terytorialnie ZOL za stanowiące zagrożenie dla produkcji szkółkarskiej, zakładanych i istniejących upraw, młodników lub drzewostanów starszych, b) ustalenie lat rójek chrabąszczy lub innych gatunków szkodników w poszczególnych rejonach kraju w celu podjęcia działań ochronnych, c) ustalenie obszarów stałych pędraczysk. Zasadniczą kontrolę występowania szkodników korzeni wykonuje się w okresie od 15 sierpnia do 30 września. W okresie wiosennym, do końca kwietnia, wykonuje się kontrolę uzupełniającą, mającą na celu potwierdzenie zagrożenia na powierzchniach, na których mogło zimą nastąpić rozrzedzenie populacji, oraz na gruntach, które nie zostały objęte zasadniczą kontrolą występowania szkodników korzeni. Niezwłocznie po zakończeniu obserwacji dokumentację przesyła się do odpowiedniego terytorialnie ZOL. Zebrany materiał z kontroli występowania szkodników korzeni, wraz z wypełnionym w dwóch egzemplarzach formularzem nr 5 i szkicem rozmieszczenia dołów próbnych, nadleśnictwo przekazuje do właściwego terytorialnie ZOL.

Zobacz więcej...

Pielęgnowanie drzew

ocena zdrowotności drzew na podstawie wskazań tomografu

(Arborystyka, pielęgnowanie drzew), badanie stanu zdrowotnego drzewa prowadzone przy zastosowaniu tomografów dźwiękowych polega na analizie różnicowania się prędkości dźwięków rozchodzących się w poprzek pnia pomiędzy czujnikami rozmieszczonymi wokół pnia drzewa, na jednym lub kilku poziomach. Wykorzystywane jest zjawisko rozchodzenia się dźwięku w pniach drzew z różną prędkością, w zależności od gęstości drewna. W drewnie zdrowym prędkość rozchodzenia się dźwięku jest najwyższa, niższa w strefie zgnilizny twardej, natomiast najniższa w obrębie zgnilizny miękkiej i w pobliżu ubytków wgłębnych całkowitych. Tomografy dźwiękowe mierzą czas przepływu impulsu dźwiękowego w drewnie i na tej podstawie system komputerowy generuje obraz stanu drewna wewnątrz pnia w postaci barwnej mapy, na której czerwone pola pokazują rozkładane przez grzyby partie drewna, natomiast zielone wskazują strefy zdrowe. Możliwe jest dowolne nasycanie barwami obrazu pnia, przez co strefy o mniejszej wytrzymałości są wyraźniej widoczne. Wprawdzie tomograf ujawnia strukturę drewna pnia na określonym poziomie, jednak przy zastosowaniu tomografu działającego w systemie 3D program uśrednia obraz pomiędzy kilkoma analizowanymi poziomami i w ten sposób uzyskuje się trójwymiarową wizualizację ubytków wgłębnych. Aby uzyskać wiarygodne wyniki skanowania trójwymiarowego, do pomiaru należy użyć co najmniej 16 czujników. Graf 3D tworzy dwa niezależne przekroje osiowe i trzy przekroje poprzeczne. Pozycja tych przekrojów może być zmieniana – obracana i przesuwana w obrębie badanego fragmentu drzewa. Mapa ubytków wgłębnych uzyskiwana w tomografie pokazuje jedynie różnicowanie się struktury pnia na przekroju poprzecznym natomiast nie wskazuje, jaki jest poziom wytrzymałości poszczególnych stref. Wprawdzie system wskazuje ogólny poziom obniżonej wytrzymałości pnia, jednak wartość tę należy przyjąć jedynie jako orientacyjny wskaźnik, bowiem kompleksowe analizy statyki drzewa powinny objąć również cechy gatunkowe drzewa i parametry jego budowy morfologicznej. Tomografy dźwiękowe mogą być również stosowane do badania zasięgu korzeni szkieletowych drzew. W takim przypadku analizowana jest prędkość rozchodzenia się dźwięku pomiędzy pniem drzewa i czujnikiem ustawionym w różnych miejscach w pobliżu drzewa.

Zobacz więcej...

Pielęgnowanie drzew

ocena żywotności drzew na podstawie zmian przewodności elektrycznej (Shigometr)

(Arborystyka, pielęgnowanie drzew), w metodzie oceny żywotności drzewa na podstawie zmian przewodności elektrycznej rejestruje się wartość oporu elektrycznego strefy kambialnej pnia drzewa. W urządzeniu rejestrowane są zmiany oporu prądu zmiennego przepływającego pomiędzy elektrodami wbitymi w pień drzewa do głębokości strefy kambium lub w głębszych strefach pnia. Wskazania urządzenia określają względny poziom żywotności, ponieważ są uzależnione od temperatury i wilgotności. Konieczne są wobec powyższego powtórzenia pomiarów. Infekcje grzybowe w żywych tkankach drzewa zwiększają zawartość kationów Mn, Mg, Ca, K. Większa koncentracja jonów zmniejsza opór elektryczny i jego zmiany są parametrem przyjętym jako względna miara siły żywotnej drzewa. Pierwsze urządzenia do przeprowadzania takich pomiarów skonstruowano w USA już w latach 70. XX w. Urządzenia pierwszej generacji – Shigometry – skonstruowane przez A.L. Shigo zastąpiły później Conditiometer AS-1 czy Mervit. Początkowo opisana metodyka była stosowana do oceny stanu zdrowotnego drzew, czyli do szacowania zasięgu ubytków wgłębnych ze zgnilizną drewna. Wykorzystanie opisanych metodyk do oceny żywotności drzew jest trudne ze względu na to, że o przewodności elektrycznej w strefie kambialnej decyduje nie tylko sąsiedztwo zgnilizn, ale również uwodnienie (większa żywotność) lub przesuszenie (mniejsza żywotność) tkanek drzew.

Zobacz więcej...
Kontakt

Szybki kontakt