O
Ilość znalezionych haseł: 803
(ergonomia w leśnictwie), w skali mikroekonomicznej (przedsiębiorstwa) powinna być jedyną przesłanką określenia, jak długo można pracować bez przerwy, ustalenia długości i rozkładu przerw, porównania różnych sposobów pracy z punktu widzenia jej "kosztów energetycznych", wreszcie ustalenia stawek płac. W skali makroekonomicznej (gospodarce narodowej) umożliwia m.in. ustalenia potrzebnej ilości żywności dla poszczególnych grup pracowników. W związku z faktem, że organizm nie magazynuje pobranego do spalania tlenu podczas procesu pracy, można zmierzyć bezpośrednio ilość wydatku energetycznego poprzez miarę ilości tlenu zużytą na wytwarzanie energii. Wiedząc, ile pracownik wydycha C02 podczas pracy, oraz znając tzw. współczynnik oddechowy, określający stosunek ilości wydalonego C02 do ilości pobranego tlenu, można obliczyć jakie było zapotrzebowanie tlenowe podczas pracy, a w dalszej kolejności określić ilość energii zużytej podczas pracy.
Zobacz więcej...
(informatyka w leśnictwie, dokumentacja SILP), celem kontroli liczebności szkodników korzeni w glebie jest:
a) uzyskanie informacji o zagrożeniu szkółek i upraw przez następujące gatunki szkodników: pędraki chrabąszcza kasztanowca – Melolontha hippocastani Fabr. i majowego – M. melolontha (L.), guniaka czerwczyka – Amphimallon solstitiale (L.), wałkarza lipczyka – Polyphylla fullo (L.), ogrodnicy niszczylistki – Phyllopertha horticola (L.), listnika zmiennobarwnego – Anomala dubia (Scop.), jedwabka brunatnego – Serica brunna (L.), larwy (drutowce) Elateridae i kluki Otiorhynchus spp. oraz inne gatunki występujące regionalnie, uznane przez właściwy terytorialnie ZOL za stanowiące zagrożenie dla produkcji szkółkarskiej, zakładanych i istniejących upraw, młodników lub drzewostanów starszych,
b) ustalenie lat rójek chrabąszczy lub innych gatunków szkodników w poszczególnych rejonach kraju w celu podjęcia działań ochronnych,
c) ustalenie obszarów stałych pędraczysk.
Zasadniczą kontrolę występowania szkodników korzeni wykonuje się w okresie od 15 sierpnia do 30 września. W okresie wiosennym, do końca kwietnia, wykonuje się kontrolę uzupełniającą, mającą na celu potwierdzenie zagrożenia na powierzchniach, na których mogło zimą nastąpić rozrzedzenie populacji, oraz na gruntach, które nie zostały objęte zasadniczą kontrolą występowania szkodników korzeni.
Niezwłocznie po zakończeniu obserwacji dokumentację przesyła się do odpowiedniego terytorialnie ZOL.
Zebrany materiał z kontroli występowania szkodników korzeni, wraz z wypełnionym w dwóch egzemplarzach formularzem nr 5 i szkicem rozmieszczenia dołów próbnych, nadleśnictwo przekazuje do właściwego terytorialnie ZOL.
Zobacz więcej...
(Arborystyka, pielęgnowanie drzew), badanie stanu zdrowotnego drzewa prowadzone przy zastosowaniu tomografów dźwiękowych polega na analizie różnicowania się prędkości dźwięków rozchodzących się w poprzek pnia pomiędzy czujnikami rozmieszczonymi wokół pnia drzewa, na jednym lub kilku poziomach. Wykorzystywane jest zjawisko rozchodzenia się dźwięku w pniach drzew z różną prędkością, w zależności od gęstości drewna. W drewnie zdrowym prędkość rozchodzenia się dźwięku jest najwyższa, niższa w strefie zgnilizny twardej, natomiast najniższa w obrębie zgnilizny miękkiej i w pobliżu ubytków wgłębnych całkowitych. Tomografy dźwiękowe mierzą czas przepływu impulsu dźwiękowego w drewnie i na tej podstawie system komputerowy generuje obraz stanu drewna wewnątrz pnia w postaci barwnej mapy, na której czerwone pola pokazują rozkładane przez grzyby partie drewna, natomiast zielone wskazują strefy zdrowe. Możliwe jest dowolne nasycanie barwami obrazu pnia, przez co strefy o mniejszej wytrzymałości są wyraźniej widoczne. Wprawdzie tomograf ujawnia strukturę drewna pnia na określonym poziomie, jednak przy zastosowaniu tomografu działającego w systemie 3D program uśrednia obraz pomiędzy kilkoma analizowanymi poziomami i w ten sposób uzyskuje się trójwymiarową wizualizację ubytków wgłębnych. Aby uzyskać wiarygodne wyniki skanowania trójwymiarowego, do pomiaru należy użyć co najmniej 16 czujników. Graf 3D tworzy dwa niezależne przekroje osiowe i trzy przekroje poprzeczne. Pozycja tych przekrojów może być zmieniana – obracana i przesuwana w obrębie badanego fragmentu drzewa. Mapa ubytków wgłębnych uzyskiwana w tomografie pokazuje jedynie różnicowanie się struktury pnia na przekroju poprzecznym natomiast nie wskazuje, jaki jest poziom wytrzymałości poszczególnych stref. Wprawdzie system wskazuje ogólny poziom obniżonej wytrzymałości pnia, jednak wartość tę należy przyjąć jedynie jako orientacyjny wskaźnik, bowiem kompleksowe analizy statyki drzewa powinny objąć również cechy gatunkowe drzewa i parametry jego budowy morfologicznej. Tomografy dźwiękowe mogą być również stosowane do badania zasięgu korzeni szkieletowych drzew. W takim przypadku analizowana jest prędkość rozchodzenia się dźwięku pomiędzy pniem drzewa i czujnikiem ustawionym w różnych miejscach w pobliżu drzewa.
Zobacz więcej...
(Arborystyka, pielęgnowanie drzew), ocena stanu zdrowotnego pnia lub konarów wykonywana rezystografem ujawnia z dużą dokładnością zasięg ubytków zamkniętych, zgnilizny miękkiej i zdrowego drewna. Pewne błędy mogą się pojawić w wypadku zgnilizny twardej, jednak często stosowane metody szacunkowe określania statyki drzewa pomijają jej udział na przekroju poprzecznym pnia. Ponieważ w urządzeniu rejestrowane są zmiany oporu, jaki napotyka podczas wiercenia igła w drewnie, uzyskuje się dane o strukturze pnia tylko z jednej płaszczyzny (wzdłuż osi działania wiertła). Do analiz statyki drzewa konieczne są dane przekrojowe, przynajmniej z jednego, szacowanego jako najsłabszy, przekroju. To oznacza, że nawierty należy wykonywać w kilku punktach na przekroju poprzecznym, z uwzględnieniem tych miejsc, w których spodziewać się można najcieńszych zdrowych ścianek drewna.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 »
Wszystkich stron: 54