O
Ilość znalezionych haseł: 803
(Gleboznawstwo leśne), obieg materii w przyrodzie to proces ciągłego krążenia pierwiastków chemicznych, w tym biogenów (np. węgiel, azot, siarka, tlen, fosfor) pomiędzy organizmami żywymi i ich siedliskiem. Pobrane w postaci prostych związków z gleby pierwiastki są przez samożywnych producentów przekształcane w związki organiczne i wbudowywane w strukturę własnych organizmów, bądź też wykorzystywane do uzyskiwania z nich energii. Kolejne szczeble konsumentów na piramidzie troficznej wykorzystują uzyskane z innych organizmów związki do tych samych celów. Materia organiczna obumierających organizmów powraca do środowiska po rozłożeniu jej przez reducentów na rozpuszczalne w wodzie sole mineralne. Szybkość tego obiegu w przypadku drzew i krzewów waha się od kilku miesięcy w tropikach, do setek lat w tundrze. W strefie umiarkowanej okres ten waha się od roku do kilku lat. Proces ten ma ogromne znaczenie w żywieniu lasu, zwłaszcza na najuboższych glebach. Przykładowo ten sam atom azotu w danym okresie czasu, może kilkakrotnie brać udział w budowie kolejnych generacji liści, drzew. Szczegółowe elementy obiegu materii to → mineralizacja, → amonifikacja, → nitryfikacja, → obieg azotu i inne procesy.
Zobacz więcej...
(ekologia lasu, podstawowe pojęcia z zakresu ekologii), cykl krążenia wody pomiędzy środowiskami lądowymi, wodnymi i atmosferą, zapewniający stałą odnowę zasobów czystej wody w ekosystemach lądowych. Związany jest z nieustannymi zmianami stanu skupienia tej substancji. Jego siłą napędową jest energia cieplna dopływająca ze Słońca. Największa ilość wody gromadzi się w oceanach i morzach. Wskutek nieustannego parowania z ich powierzchni, a także z powierzchni gleby i wód śródlądowych – jezior, rzek i potoków – znajduje się także w atmosferze (głównie w postaci pary wodnej). Dostaje się tam też w wyniku transpiracji roślin lądowych. Przy spadku temperatury pewna jej ilość ulega kondensacji (skropleniu) i tworzy chmury lub mgłę. Do środowisk lądowych woda trafia z atmosfery w postaci opadów atmosferycznych (deszczu, śniegu, szronu lub sadzi). Przez parowanie z powierzchni gleby woda może powrócić z powrotem do atmosfery bezpośrednio lub spływem powierzchniowym dostać się do mórz i oceanów. Część wody przesiąka do głębszych warstw gleby, tworząc zasoby wód gruntowych, lub dostaje się głębiej – do głębinowych wód podziemnych. Tylko niewielka ilość wód gruntowych jest wykorzystywana przez rośliny, większa część przez źródła trafia do potoków i rzek, potem do mórz i oceanów, skąd znowu paruje do atmosfery. Co roku olbrzymie masy wodne transportowane są z powierzchni kontynentów do oceanów i przez atmosferę dostają się z powrotem na ląd. Szacuje się, że rocznie do atmosfery trafia 389 500 km3 wody, z czego ok. 75% powraca do oceanów bezpośrednio w postaci opadów atmosferycznych. Jedna czwarta tej masy trafia w tej samej postaci na ląd. Wymiana wody występującej w atmosferze następuje w ciągu 11 dni, a wody rzek wymieniają się w ciągu 22 dni.
Zobacz więcej...
(inżynieria leśna, budownictwo leśne), należy przez to rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable w niej zainstalowane nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego.
Zobacz więcej...
(inżynieria leśna, budownictwo leśne), należy przez to rozumieć niewielkie obiekty, a w szczególności: kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury, posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej, użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki;
Zobacz więcej...
(Turystyka), Obiekt rekreacyjno-wypoczynkowe w rozumieniu programu PGL LP Aktywne udostępnianie lasu to zespół urządzeń obsługi ruchu turystycznego, których dobór i lokalizacja zapewnia korzystanie z terenów leśnych w sposób gwarantujący bezpieczeństwo użytkowania oraz harmonię. Uszczegóławiając ww. definicję obiekt rekreacyjno-wypoczynkowy może mieć postać obiektu liniowego, powierzchniowego, punktowego lub kubaturowego, zlokalizowanego zarówno we wnętrzu lasu, jak i w specjalnie do tego przystosowanych budynkach i obiektach budowlanych. Są to np. szlaki i trasy turystyczne oraz ścieżki dydaktyczne i zdrowia, miejsca wypoczynku, miejsca krótkotrwałego wypoczynku, miejsca postoju pojazdów, parkingi leśne, miejsca biwakowania, izby i wiaty o charakterze edukacyjnym, ośrodki edukacyji przyrodniczo-leśnej, jak również punkty informacyjne, miejsca i punkty widokowe itd. Każdy obiekt rekreacyjno-wypoczynkowy powinien posiadać odrębny regulamin korzystania z niego. Obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych określane są jako urządzenia turystyczne.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 »
Wszystkich stron: 54