(meteorologia i klimatologia leśna), okres w ciągu roku kiedy możliwym jest wystepowanie dni przymrozkowych.
(ergonomia w leśnictwie), następuje po zakończeniu wykonywanych czynności, całkowitym czy nawet w trakcie chwilowych przerw. Daje się wtedy zauważyć powrót parametrów fizjologicznych organizmu do stanu wyjściowego. W analizie obciążenia człowieka pracą można ten stan zaobserwować jako poprawę badanych parametrów fizjologicznych.
(urządzanie lasu), przewidywany czas od początku obowiązywania planu urządzenia lasu do cięcia uprzątającego, który dotyczy wyłącznie drzewostanów zaliczonych do KO lub KDO. Okres uprzątnięcia podaje się w zaokrągleniu do pięciu lat (okres uprzątnięcia drzewostanu z reguły nie powinien być dłuższy od okresu odnowienia przyjętego dla zastosowanej rębni).
(uboczne użytkowanie lasu), czas jaki upływa od spożycia grzybów do wystąpienia pierwszych objawów zatrucia. Można wyróżnić: krótki okres utajenia, trwający od kilkunastu minut do 5 godzin (np. zatrucia muchomorem czerwonym, m. plamistym lub strzępiakiem ceglastym) oraz długi okres utajenia, kiedy objawy chorobowe występują po okresie od 5 godzin do kilku (kilkunastu) dni. Zatrucia o krótkim okresie utajenia charakteryzują się gł. ostrym nieżytem żołądka i jelit oraz licznym objawami specyficznymi dla gatunków grzybów z tej grupy.Przy długim okresie utajenia dochodzi do poważnych uszkodzeń organów wewnętrznych; zatrucia tego typu często kończą się śmiercią. Do gatunków o długim okresie utajenia należą m.in.: muchomor sromotnikowy (uszkodzenia wątroby i nerek), piestrzenica kasztanowata (uszkodzenie wątroby) i zasłonak rudy (w tym ostatnim przypadku objawy zatrucia mogą wystapić po 3 do 14 dniach; dochodzi gł. do uszkodzenia nerek).
(urządzanie lasu), plan urządzenia lasu dla nadleśnictwa sporządza się na 10 lat według stanu lasu na dzień 1 stycznia pierwszego roku jego obowiązywania. W przypadkach uzasadnionych stanem lasów, a w szczególności wystąpieniem szkód lub klęsk żywiołowych, plan urządzenia lasu może być opracowany na okres krótszy (po uzyskaniu zgody organu zatwierdzającego plan). Przepis ten można też wykorzystać w celu skrócenia okresu obowiązywania planu urządzenia lasu, np. w wypadku gdy w nadleśnictwie wystąpiła klęska o rozmiarze przekreślającym większość ustaleń tego planu.
(hodowla lasu,szkółkarstwo), część roku, gdy roślinność może się rozwijać ze względu na dostateczną ilość wilgoci i ciepła. W Polsce jest to okres ze średnią dobową temperaturą powietrza powyżej 5°C. Podczas okresu wegetacyjnego w roślinie zachodzą intensywne procesy rozwojowe.
(Gleboznawstwo leśne), część roku, w którym roślinność może się rozwijać ze względu na dostateczną ilość wilgoci i ciepła. W Polsce jest to okres ze średnią dobową temperaturą powietrza powyżej 5 °C. Podczas okresu wegetacyjnego w roślinie zachodzą intensywne procesy rozwojowe. W klimacie umiarkowanym trwa on od ostatnich przymrozków wiosennych do pierwszych przymrozków jesiennych.
(meteorologia i klimatologia leśna), cecha zmienności klimatu, w której występują okresy o w miare stałej długośći między kolejnymi minimami i maksymami w całym szeregu czasowym.
(Gleboznawstwo leśne), układ okresowy pierwiastków to zestawienie wszystkich pierwiastków chemicznych w postaci tabeli, uporządkowanych według ich rosnącej liczby atomowej, grupującej pierwiastki według ich cyklicznie powtarzających się podobieństw właściwości, zgodnie z prawem okresowości Dmitrija Mendelejewa.
(ochrona przeciwpożarowa), zakaz wstępu na obszary leśne wprowadzany przez nadleśniczego. Powodami dla których wprowadza się zakaz mogą być: wystepująca długotrwała susza powodująca zagrożenie pożarowe, prowadzone zabiegi gospodarcze, wystąpienie zniszczenia albo znacznego uszkodzenia drzewostanów (np. klęski żywiołowe).
(Ekonomika leśnictwa), Są ściśle związane z zakresami produkcji leśnej. Zakres produkcji leśnej przy pniu związany jest z jednorocznym okresem produkcji leśnej. Jest on wynikiem corocznego pozyskiwania i sprzedaży drewna. Zakres produkcji leśnej na pniu związany jest z wieloletnim okresem, trwającym od momentu wysiania nasion lub wysadzenia sadzonek w uprawie do momentu wyrębu dojrzałego drzewostanu. Umownie przyjęto że okres ten wynosi 100 lat.
(wartościowanie nieruchomości leśnych), postępowanie zgodnie z konkretną procedurą w ramach gospodarowania nieruchomościami mające na celu zindywidualizowanie wiedzy o wartości nieruchomości leśnej lub funkcjonalnej części nieruchomości leśnej poprzez wyrażenie tej wartości w konkretnej ilości jednostek pieniężnych.
(Arborystyka, prawne podstawy wycinki drzew), określanie wieku drzew następuje przez ustalenie ile lat (okresów wegetacyjnych) przeżyło drzewo. Wiek drzewa ściętego określa suma ilości słojów przyrostów rocznych widocznych na przekroju poprzecznym i liczby lat, w ciągu których drzewo osiągnęło wysokość ścięcia. Wiek drzewa stojącego określa się na podstawie zliczenia słojów przyrostów rocznych na wałku pozyskanym świdrem przyrostowym i liczby lat, w ciągu których drzewo osiągnęło wysokość wykonania odwiertu. Wysokośc młodych drzew iglastych można również obliczyć wg. liczby okółków, tj. miejsc osadzenia gałęzi na strzale.
(Arborystyka, pielęgnowanie drzew), Tablice Wieku Drzew ujmują empirycznie określoną zależność pomiędzy wiekiem drzewa i wybraną cechą budowy morfologicznej – średnicą drzewa mierzoną na wysokości 1,3 m. Tablice zostały opracowane dla 27 krajowych gatunków występujących w zadrzewieniach zieleni zorganizowanej. Wobec zmienności cech budowy morfologicznej drzew wynikającej z oddziaływania środowiska, wieku, żywotności itd. wielkości zawarte w zestawieniach należy traktować orientacyjnie. Przy zastosowaniu Tablic szacowany jest wiek drzew powyżej dwudziestego roku życia, zatem są one nieprzydatne przy ocenie wieku drzew do 10 lat, czyli wieku, przy którym za usuwane drzewa nie pobiera się jeszcze opłat administracyjnych.
(Arborystyka, pielęgnowanie drzew), metoda określania wieku drzewa na podstawie wybranych cech budowy morfologicznej zakłada występowanie liniowej zależności pomiędzy wybranymi cechami budowy morfologicznej drzewa: średnicą na wysokości 1,3 m i wysokością drzewa a wiekiem drzewa. Szacowanie wieku według określonych empirycznie równań regresji jest dokładniejsze w porównaniu z Tablicami wieku drzew, ponieważ ustalenie wieku drzew oparte jest na dwóch zmiennych, a podane równania regresji umożliwiają dowolny wybór parametrów równania i bezstopniowe określanie wieku drzewa. Opisywana metoda nie uwzględnia indywidualnej zmienności drzewa i z tego powodu jest szacunkowa.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 » Wszystkich stron: 54