(mechanizacja prac leśnych), zbudowany jest ze zbiornika cieczy, umieszczonej w nim pompy, dmuchawy powietrza, która może być napędzana przy pomocy silnika spalinowego, zaworu sterującego, przewodów i lancy wraz z dyszą wylotową cieczy i dyszą powietrza. W czasie pracy podawana ciecz jest dodatkowo porywana strumieniem powietrza, które ją dodatkowo rozpyla i roznosi na rośliny. Podmuch powietrza powoduje ruch liści i sprawia, że ochrona jest znacznie skuteczniejsza, liście są opryskane ze wszystkich stron. Również w tych opryskiwaczach zasięg strumienia cieczy jest znacznie większy. Opryskiwacze tego typu przeznaczone są ochrony roślin czy dolistnego dokarmiania roślin nawozami płynnymi. W czasie opryskiwana ważne jest zachowanie dawki oprysku.
(mechanizacja prac leśnych), jest maszyną zawieszaną na trzypunktowym układzie zawieszenia ciągnika. Rama kultywatora posiada dwa skrętne koła podporowe, którymi dzięki kierownicy obsługujący utrzymuje precyzję prowadzenia maszyny tak, by łapy kultywatora poruszały się dokładnie w międzyrzędziach. Na wsporniku ramy kultywatora umieszczony jest zbiornik opryskiwacza. Na wspornikach połączonych z ramą za pomocą równoległoboku umieszczone są łapy kultywatora wraz dyszami opryskiwacza i osłonami dysz, dzięki czemu wykonywany jest oprysk rzędowy, a osłony zapobiegają przypadkowemu opryskowi sadzonek.
(mechanizacja prac leśnych), zbudowany jest z ramy głównej mocowanej na trzypunktowym układzie zawieszenia ciągnika. Rama pomocnicza wraz z samopoziomującą belką są przestawne w pionie tak, by uzyskać odpowiednią wysokość nad opryskiwanymi roślinami i 200 litrowego zbiornika cieczy roboczej. Belka ramy jest do transportu składana przy pomocy siłowników hydraulicznych. Na belce mocowane są parami 6 dysz i 6 atomizerów z napędem elektrycznym, co pozwala na oprysk trzech grzęd uprawy przy jednym przejeździe. Atomizery można ustawiać w dowolnym kierunku i pod dowolnym kątem. Każda z głowic wyposażona jest w osobny włącznik oraz zawór regulujący dopływ cieczy, z kolei główny zawór przepływowy wraz z rozdzielaczem umożliwia mieszanie cieczy oraz dostosowanie podawania do ilości pracujących głowic. Dzięki zastosowaniu głowic z wirującym dyskiem i strumieniowi powietrza uzyskuje się dokładny oprysk i znaczną oszczędność cieczy roboczej.
(mechanizacja prac leśnych), zbudowany jest z ramy posiadającej układ jezdny z dwoma kołami napędowymi i przednim kołem podporowym. Na ramie osadzony jest silnik spalinowy zbiornik cieczy roboczej, pompa, rączka do prowadzenia oraz układ sterowania jazdą i opryskiem. W przedniej części znajduje się pod brezentową osłoną aplikator cieczy. Stosowany jest do oprysku pasowego niedużych powierzchni.
(mechanizacja prac leśnych), zbudowany jest zwykle z podwozia dwukołowego, zbiornika cieczy wraz z mieszadłami, pompy cieczy, zaworów rozdzielających i odcinających, zaworu regulacji ciśnienia, dysz rozpylających umieszczonych na deflektorach kierujących powietrza, wentylatora. Rozpylane przez dysze kropelki aplikowanej cieczy roboczej są porywane przez strumień powietrza dodatkowo rozpylane i zanoszone na znaczne odległości. Stosowany jest do oprysku drzew.
(mechanizacja prac leśnych), zbudowany jest z ramy głównej mocowanej na trzypunktowym układzie zawieszenia ciągnika. Rama pomocnicza wraz z belką są przestawne w pionie tak, by uzyskać odpowiednią wysokość nad opryskiwanymi roślinami, zbiornika cieczy roboczej i wentylatora powietrza wraz z przewodami. Na belce mocowane są deflektory powietrza wewnątrz których znajdują się dysze rozpylające ciecz. Przepływające powietrze porywa kropelki cieczy, dodatkowo je rozpyla i nanosi na opryskiwane rośliny ze wszystkich stron. Dzięki strumieniowi powietrza uzyskuje się dokładny oprysk i znaczną oszczędność cieczy roboczej. Opryskiwacz przeznaczony jest do prowadzenia ochrony chemicznej i nawożenia dolistnego w szkółkach leśnych.
(entomologia leśna), struktura utworzona z jedwabnych nici, będąca efektem działania gruczołów przędnych. Oprzęd stanowi osłonę niektórych larw i poczwarek, głównie motyli. Czasami inkrustowany jest odchodami, patyczkami, ziemią, liśćmi, fragmentami liści, kory lub drewna. Gąsienice namiotników (Yponomeutidae) oprzędem pokrywają roślinę żywicielską.
(ekologia lasu, podstawowe pojęcia z zakresu ekologii), [łac. optimus = najlepszy, gr. oíkos = dom, domostwo + lógos = nauka], układ czynników środowiskowych, w którym populacja ma najlepsze warunki wzrostu i rozwoju.
Optymalizacja sieci drogowej to racjonalne wyznaczanie niezbędnych dróg: głównych, bocznych, technologicznych dla maszyn i dopasowanie do nich, adekwatnych do potrzeb, technologii utrzymania remontów i przebudowy.
(inżynieria leśna, drogownictwo leśne), wyliczona gęstość dróg leśnych dla danego terenu na podstawie danych empirycznych przy założeniu minimalizacji kosztów zrywki, wywozu drewna oraz budowy i utrzymania dróg leśnych. Publikacja Matthewsa z 1942 roku pt. „Cost Control in the Logging Industry” stała się podstawą do planowania optymalnej lokalizacji i gęstości dróg leśnych.
(nauka o surowcu drzewnym), szczelina powstała w następstwie działalności grzybów rozkładających drewno w zabarwionej twardzieli lub wewnętrznym bielu. Występuje u gatunków liściastych o zabarwionej twardzieli. Obniża jakość i wartość produkowanego surowca drzewnego.
(hodowla lasu,szkółkarstwo), urządzenie do nanoszenia sproszkowanych preparatów chemicznych na rośliny, glebę lub do gleby (gleboopylacz), głównie dla zwalczania szkodników (zwłaszcza owadzich); każdy opylacz ma zbiornik na proszek z urządzeniem dozującym, wentylator (opylacz ciągnikowy lub opylacz silnikowy) lub miech (opylacz plecakowy ręczny) oraz przewody rozprowadzające i końcówki opylające.
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), system zarządzania relacyjnymi bazami danych (ang. RDBMS) stworzonego przez firmę Oracle Corporation. Relacyjna baza danych Oracle posługuje się standardowym językiem zapytań SQL oraz posiada wbudowany wewnętrzny język tworzenia procedur składowanych PL/SQL – będący proceduralnie obudowanym językiem SQL. Jako języka tworzenia procedur składowanych w bazach danych Oracle (od wersji 8i) można używać również języka Java.
(geomatyka), tor poruszania się obiektu występującego w przestrzeni kosmicznej poza granicą atmosfery ziemskiej obiektu. Geomatykę interesują przede wszystkim orbity satelitów teledetekcyjnych, meteorologicznych i telekomunikacyjnych.
(geomatyka), orbita nachylona do płaszczyzny równika pod kątem około 98°, na której umieszczane są komercyjne wysokorozdzielcze satelity środowiskowe.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 » Wszystkich stron: 54