O
Ilość znalezionych haseł: 803
(urządzanie lasu), rodzaj rozrębu otaczającego drzewostan, który ma wytworzyć ścianę ochronną. Dotyczy to najczęściej sytuacji, gdy starszy drzewostan rośnie od strony z której wieją silne wiatry, a za nim znajduje się drzewostan II klasy wieku. Skraj starszego drzewostanu jest uodporniony na działanie naporu wiatru, który mógłby dokonać poważnych zniszczeń w drzewostanie młodszym nagle odsłoniętym przez usunięcie drzewostanu rosnącego po stronie nawietrznej. W takich przypadkach, w celu uodpornienia młodszego drzewostanu, na zawietrznym skraju rębnego drzewostanu (sąsiadującym z drzewostanem II klasy wieku) wykonuje się kilkunastometrowej szerokości pas zrębu zupełnego zwany orębem i odnawia. Skrajne drzewa młodszego drzewostanu poddane zostaną na nieco większemu niż dotychczas działaniu wiatru, przez co po kilkunastu latach od tego zabiegu wzmocnią swe systemy korzeniowe i korony. Od momentu wykonania orębu do usunięcia dojrzałego drzewostanu powinno upłynąć co najmniej 20 lat. Dopuszczalne jest wykonywanie zrębów smugowych w kilku nawrotach, których powierzchnie powinny być stopniowo odnawiane. W drzewostanach na siedliskach mocniejszych można utworzyć skraj ochronny, wykorzystując odnowienie naturalne (podrost).
Zobacz więcej...
(Ochrona przyrody), organizacje pozarządowe (ang. Non Govermental Organisations - NGO) to wszystkie podmioty, które nie są organami lub jednostkami podległymi administracji publicznej (rządowej i samorządowej) oraz których działalność nie jest nastawiona na osiąganie zysku.
W polskim prawie definicję ustawową organizacji pozarządowej zawiera art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003 r. Nr 96, poz. 873): „organizacjami pozarządowymi są:
1) niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych,
2) niedziałające w celu osiągnięcia zysku
– osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia.”
Stąd przez organizacje pozarządowe rozumie się stowarzyszenia i fundacje, z wyłączeniem m.in. partii politycznych, związków zawodowych i organizacji pracodawców, samorządów zawodowych, fundacji, których jednym fundatorem jest Skarb Państwa.
Pojęcie organizacja pozarządowa nie jest równoznaczne z pojęciem organizacja społeczna: np. związek zawodowy jest organizacją społeczną, lecz nie jest organizacją pozarządową.
Inne terminy, uważane za równoznaczne z terminem organizacja pozarządowa to:
- organizacja non-profit;
- organizacja wolontarystyczna;
- organizacja społeczna (obywatelska);.
- trzeci sektor - ponieważ nie jest tożsama z administracją publiczną (I sektor), ani biznesem (II sektor).
Do najbardziej znanych organizacji pozarządowych w Polsce o profilu przyrodniczym należą, spośród organizacji międzynarodowych: WWF, Greenpeace, IUCN oraz spośród ogólnokrajowych: LOP, Klub Przyrodników, Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot, PTOP Salamandra, OTOP, Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Klub Gaja” i Polski Klub Ekologiczny. Największą organizacją ekologiczną jest Liga Ochrony Przyrody skupiająca 230 tysięcy członków.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 »
Wszystkich stron: 54