S
Ilość znalezionych haseł: 1389
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), Service Level Agreement, SLA (pol. umowa o gwarantowanym poziomie świadczenia usług) – umowa utrzymania i systematycznego poprawiania ustalonego między klientem a usługodawcą poziomu jakości usług poprzez stały cykl obejmujący:
- uzgodnienia,monitorowanie usługi, raportowanie, przegląd osiąganych wyników.
Pierwszym krokiem wdrożenia SLA jest stworzenie katalogu świadczonych usług. Usługi łączone są w grupy, te w kolejne, aż w końcu powstaje kompletny produkt – definicja usługi. Na bazie zdefiniowanej usługi precyzuje się parametry usługi umieszczone w umowie SLA.W przypadku usług informatycznych zdefiniowanie katalogu świadczonych usług porządkuje profil działania IT, pozwala lepiej zrozumieć rolę informatyki w przedsiębiorstwie i jego procesach. W efekcie powstaje drzewo zależności – u góry usługi świadczone dla biznesu, poniżej usługi je wspierające – aplikacje, jeszcze niżej – infrastruktura, jeszcze niżej – sieć.
Zobacz więcej...
(łowiectwo), (łac. Scolopax Rusticola) - gatunek wędrowny - do Polski przylatują od marca do maja, opuszczają letnie terytoria w październiku/listopadzie. Zamieszkują lasy wilgotne, olsy, łęgi, grądy, z bogatym podszytem z leszczyny, jeżyn, paproci i borówek. Prowadzą pojedynczy tryb życia. Jest gatunkiem poligamicznym, co oznacza, że samiec może kojarzyć się z kilkoma samicami. Charakterystyczne są loty godowe samców, wydających głos nazywany chrapaniem.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Scolopax rusticola, ang. Woodcock) ptak z rodziny Scolopacidae (bekasowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 33-38 (w tym dziób 6-8) cm, rozpiętość skrzydeł 55-65 cm, masa ciała 144-420 g. Ubarwienie wybitnie maskujące, w odcieniach brunatnych, rdzawych i szarych ze skomplikowanym wzorem na piórach. Na skrzydłach i wierzchu szare pasy. Na wierzchu głowy czarne poprzeczne paski. Spód szaropłowy z poprzecznymi prążkami. Dziób mocny, prosty, cielisty z ciemnym końcem. Dziób może się rozchylać na końcu, co ułatwia chwytanie zdobyczy w glebie. Nietypową cechą słonki są oczy przesunięte do tyłu i wierzchu głowy, co poszerza kąt widzenia. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce umiarkowanie rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje wilgotne lasy liściaste i mieszane. Wiosną (IV-VI) samce odbywają o zmierzchu loty tokowe (tzw. ciągi), oblatując kilkakrotnie zajmowany teren i wydając charakterystyczne głosy zwane chrapaniem i psykaniem. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie V-VII składa 4 jaja, które wysiaduje wyłącznie samica przez 21-24 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i X-XI, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: bezkręgowce, głównie glebowe (dżdżownice, larwy owadów). Liczebność w Polsce szacowana na 20-100 tysięcy par. Gatunek łowny. Okres polowań od 1 września do 21 grudnia.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Luscinia megarhynchos, ang. Nightingale) ptak z rodziny Muscicapidae (muchołówkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 15-16,5 cm, masa ciała 17-36 g. Niepozornie ubarwiony, bardzo podobny do słowika szarego, odróżnialny właściwie wyłącznie po śpiewie. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce występuje prawie wyłącznie na zachód od linii Wisły, najliczniej na Dolnym Śląsku, gdzie nie występuje słowik szary. Zamieszkuje zakrzaczone brzegi lasów, nadrzeczne zarośla, parki. Mniej niż słowik szary związany ze środowiskami wilgotnymi. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie V-VI składa 4-5 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 13 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: drobne bezkręgowce, nasiona, także jagody. Liczebność w Polsce szacowana na 100-150 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Luscinia luscinia, ang. Trush Nightingale) ptak z rodziny Muscicapidae (muchołówkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 15-17 cm, masa ciała 24-35 g. Niepozornie ubarwiony, bardzo podobny do słowika rdzawego, odróżnialny właściwie wyłącznie po śpiewie. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce rozpowszechniony gatunek lęgowy w niemal całym kraju, za wyjątkiem południowego-zachodu. Zamieszkuje zakrzaczone brzegi podmokłych lasów, nadrzeczne zarośla, czasem parki. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie V-VI składa 4-5 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez ok. 13 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: drobne bezkręgowce, nasiona, także jagody. Liczebność w Polsce szacowana na 200-400 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), słuchawki komputerowe komputerowe urządzenie peryferyjne służące do przekształcenia sygnału elektrycznego w słyszalną falę dźwiękową, podobnie jak czyni to głośnik. Słuchawki od głośnika odróżnia sposób w jaki jest wykorzystywana: słuchawka służy do indywidualnego odbioru dźwięku, najczęściej umieszcza się ją w bezpośredniej bliskości ludzkiego ucha, a nawet wewnątrz ucha w przewodzie słuchowym. Ze względu na konstrukcję słuchawki odróżnia się:
a) słuchawki nauszne (zamknięte), w których cała małżowina uszna zakryta jest wraz ze słuchawką w niewielkiej komorze
b) słuchawki otwarte, których używa się poprzez zbliżenie ucha do membrany słuchawki tak, że małżowina ucha pozostaje odsłonięta
c) słuchawki półotwarte, o konstrukcji częściowo osłaniającej ucho
d) słuchawki douszne, które wsuwa się (częściowo) do wnętrza kanału słuchowego.
Słuchawki bywają czasem - zwłaszcza słuchawki nauszne - mocowane do sprężynującego pałąka, który trzyma je na głowie; czasem do pałąka mocowany jest dodatkowo miniaturowy mikrofon. Często słuchawki używane są parami, na lewe i prawe ucho, co umożliwia odsłuch stereofoniczny.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 »
Wszystkich stron: 93