T
Ilość znalezionych haseł: 469
(botanika leśna, rośliny zielne), Scrophularia – rodzaj z rodziny Scrophulariaceae (trędownikowate), reprezentowany przez w polskiej florze przez 3 gatunki. W lasach najczęściej występuje trędownik bulwiasty ( Scrophulari nodosa L.). Jest to wysoka (do 120 cm) bylina, której kłącza mają bulwkowate zgrubienia (stąd nazwa gatunkowa). Łodyga naga, ostro 4-kanciasta, w nasadzie zgrubiała. Liście naprzeciwległe, podłużniejajowate, u nasady sercowate lub klinowato zwężone w ogonek. Kwiaty o brunatnoczerwonych, beczułkowatych koronach są zebrane w szczytowe wiechy. Gatunek charakterystyczny dla rzędu Fagetalia sylvaticae (żyzne i średnio żyzne lasy liściaste – łęgi, grądy, buczyny i żyzne jedliny, zboczowe lasy lipowo-jaworowe).
Zobacz więcej...
(Gleboznawstwo leśne), troficzne odmiany podtypów gleb wprowadziła Klasyfikacja gleb leśnych Polski 2000. Obejmują one grupy gleb o podobnych właściwościach, które kształtują zbliżone warunki życia roślin w lasach. Odmiany te można wyróżniać według postępowania przyjętego dla Siedliskowego Indeksu Glebowego → SIG. Badania wykonane w Katedrze Gleboznawstwa Leśnego, na Wydziale Leśnym UR w Krakowie wykazały, że zastosowana metodyka obliczania SIG pozwala wyznaczyć następujące troficzne odmiany podtypów: dystroficzne (→ dystorficzna gleba), oligotroficzne (→ oligotroficzna gleba), mezotroficzne (→ mezotroficzna gleba) i eutroficzne (→ eutroficzna gleba). Odmiany te ułatwiają poszukiwanie związków gleb z roślinnością naturalną i typami siedlisk leśnych. Najważniejszym elementem obliczania odmian troficznych są ilościowo oznaczone w laboratoriach właściwości gleb. Są one obiektywną informacją o glebie i jej funkcjach w środowisku przyrodniczym, zwłaszcza w odniesieniu do roślin. W przypadku leśnictwa ma to ogromne znaczenie, gdyż jest to obecnie jedyna branża gospodarki narodowej, gdzie stosuje się kartowanie gleb, jako element rozpoznania siedlisk, na dużych obszarach.
Zobacz więcej...
(Gleboznawstwo leśne), suma biogennych kationów zasadowych i najistotniejszych składników gleby wpływających na ich stan, czyli uziarnienie, kwasowość i zawartość azotu ściśle związaną z rozkładem materii organicznej. Są to składniki gleby niezbędne do tworzenia podstawowych warunków życia roślin. Z tego względu wszystkie te składniki, zostały wyselekcjonowane i przyjęte do obliczania → SIG, Siedliskowy Indeks Glebowy. Na przykładzie bazy danych gleb z całej Polski w Katedrze Gleboznawstwa Leśnego Uniwersytetu Rolniczego stwierdzono, że podtypy gleb w lasach nie są jednostkami jednolitymi o wyrównanych właściwościach. Zarówno bliższa analiza właściwości gleb, jak również wskaźnikowa funkcja naturalnej roślinności w lasach, wyraźnie sugerują możliwość i potrzebę wydzielania kolejnej jednostki w obrębie każdego podtypu gleby, to jest → troficzna odmiana podtypu gleby. Obecnie troficzne odmiany podtypu gleb w lasach diagnozuje się według właściwości gleb ujętych w indeks → SIG. Metoda obliczania SIG jest obiektywnym narzędziem do obliczania indeksu reprezentującego → trofizm gleby, wraz z jego interpretacją wyjaśnioną hasłem: → troficzna odmiana. Pozwala to waloryzować pedony jako: → dystroficzna gleba leśna, → oligotroficzna gleba leśna, → mezotroficzna gleba leśna i → eutroficzna gleba leśna.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 »
Wszystkich stron: 32