(Gleboznawstwo leśne), odczynnik do badania odczynu gleby, a uzupełnia go → płytka Hellige’a. Jest to alkoholowy roztwór czerwieni metylowej i błękitu bromotymolowego. W kontakcie z bryłką gleby wskaźnik ten zmienia swoją barwę w zależności od jej odczynu. Jest to pomiar polowy, orientacyjny.
(inżynieria leśna, gruntoznawstwo), (Ic) wartość stosunku różnicy granicy płynności i wilgotności naturalnej do wskaźnika plastyczności: Ic = (wL - w)/Ip
(meteorologia i klimatologia leśna), wielkość charakteryzująca stopień kontynentalizmu klimatycznego. Przykładem są: wskaźnik kontynentalizmu Gorczyńskiego wyrażonego wzorem: K=1,7(A/sinȹ)-20,4, gdzie A - średnia wieloletnia amplituda temperatury powietrza, a ȹ-szerokość geograficzna oraz wskaźnik Rychlińskiego (kontynentalizmu pluwiometrycznego) wyrażony wzorem P=4[(A-12sinȹ)/sinȹ]l/L, gdzie l - odchylenie przeciętne rocznych sum opadu, L - średnia roczna suma opadów (pozostałe oznaczenia jak we wskaźniku Gorczyńskiego).
(inżynieria leśna, hydrologia), wskaźnik krenologiczny określa liczbę źródeł przypadających na 1 km2 powierzchni ziemi. W zależności od rzeźby terenu i budowy geologicznej waha się w granicach od 0 do kilku, sporadycznie do kilkunastu źródeł na 1 km2. Największe wartości osiąga w obszarach górskich. ang. spring density index
(inżynieria leśna, gruntoznawstwo), (Cc) to miara kształtu krzywej uziarnienia w zależności od d60 i d30 i d10 , gdzie: d60 i d30 i d10 są wymiarami oczek sita przez które przechodzi 10, 30 i 60% gruntu. Cc = (d30)2 /(d60 · d10)
(ochrona przyrody), Równanie: I=S-1/ln N, gdzie: S to liczba gatunków, N to liczba osobników. W przypadku tego wskaźnika względnie duże znaczenie ma wielkość próby.
(inżynieria leśna, gruntoznawstwo), Kalifornijski Wskaźnik Nośności, stosunek procentowy siły potrzebnej do wciśnięcia w badany grunt na określoną głębokość znormalizowanego tłoka do siły potrzebnej do wciśnięcia go na taką samą głębokość w znormalizowaną próbkę gruntu.
(ochrona lasu), wskaźnik obrazujący tempo ubywania drzew z drzewostanu wskutek ich zasiedlania przez owady kambio- i ksylofagiczne. Wskaźnik ten jest stosunkiem wielkości pozyskania posuszy zasiedlonego (PZ w m3/ha) w danym roku kalendarzowym do aktualnej zasobności gatunku drzewa w drzewostanie na początku tego roku (ZAS w m3/ha), wyrażony w %. NPC= PZ/ZAS*100 [%]
(meteorologia i klimatologia leśna), wielkość określająca stopień oceanizmu klimatycznego. Opisywana np. przez wskaźnik Marsza: Oc=(0,7317ȹ+1,767)/A, gdzie ȹ-szerokość geograficzna, A - średnia wieloletnia amplituda temperatury powietrza. Wyróżniono typ klimatu ultrakontynentalny (Oc3,99)
(ergonomia w leśnictwie), liczba hałasu, NR (Noise Rating - NR) określająca oddziaływanie hałasu o widmie złożonym. Określa się przez porównanie charakterystyki pomierzonego hałasu z krzywymi oceny hałasu. Jest to najprostsza metoda oceny uciążliwości hałasu.
(inżynieria leśna, drogownictwo leśne), I0, jest to stosunek modułu odkształcenia wtórnego MEII do modułu odkształcenia pierwotnego MEI i jest często nazywany jako wskaźniki zagęszczenia. Dla prawidłowo wykonanej nawierzchni w zależności od materiału powinien on być mniejszy od 2,2 i jest miarą zagęszczenia nawierzchni.
(ekonomika leśnictwa), liczba o wymarze procentowym służąca do obliczania wielkości ?odpisu podstawowego na fundusz leśny. Ustalany jest na podstawie przedstawionego, w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku, planu finansowo-gospodarczego Lasów Państwowych, osobno dla każdego nadleśnictwa.
(meteorologia i klimatologia leśna), wskaźnik opracowany przez Wilgata (1949) określający zróżnicowanie miesięcznych sum opadów, wyrażony wzorem: V=Ʃ|Rm-Rsm|/Ra, gdzie Rm - suma miesięczna opadów, Rsm - średnia miesięczna suma z całego roku, Ra - suma roczna opadów.
(inżynieria leśna, gruntoznawstwo), procentowy stosunek objętości piasku do objętości całego badanego materiału po nasyceniu go odpowiednim roztworem. Wskaźnik piaskowy w zasadzie określa zawartości frakcji piaskowej w badanym materiale.
(inżynieria leśna, gruntoznawstwo), (Ip) liczbowa wartość różnicy granicy płynności i plastyczności gruntu drobnoziarnistego. Charakteryzuje on wrażliwość gruntu na działanie wody.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 » Wszystkich stron: 54