Z
Ilość znalezionych haseł: 710
(ergonomia w leśnictwie), punktem wyjścia do projektowania i oceny stanowiska pracy są informacje dotyczące przedmiotu pracy, sposobu i miejsca wykonywania. Szacunkowo na podstawie prób z pracownikami możemy określić najlepsze usytuowanie poszczególnych elementów. Możliwe jest również ustalenie granicznych wymiarów układu przestrzennego stanowiska pracy. Na jej dokładność wpływa rodzaj pracy, precyzja ruchów, wielkość obciążenia kończyn, jak również wysokość płaszczyzna pracy w stosunku do tułowia. Teoretyczny obszar pracy określony jest zasięgiem kończyn górnych przy założeniu, że pracownik nie zmienia ani pozycji, ani miejsca pracy. Zasięg kończyn górnych zwiększa się przy wychyleniu tułowia. Strefy pracy określone zasięgami kończy górnych określono w PN-91/N-08018: a) Strefa pracy normalna – część strefy pracy kończyn górnych, w której należy wykonać większość czynności roboczych ze względu na najmniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości mięśniowo-szkieletowych i największą wydajność pracy; b) Strefa pracy maksymalna - część strefy pracy kończyn górnych, w której dopuszcza się wykonywanie dodatkowych czynności roboczych. Odczucie niewygody i ryzyko powstania dolegliwości mięśniowo-szkieletowych jest większe, a wydajność mniejsza niż w normalnej strefie pracy.
Zobacz więcej...
(Arborystyka, prawne podstawy wycinki drzew), regulowane są Rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które określa - tryb i sposób wydawania pozwoleń, w tym szczegółowe wymagania, jakim powinien odpowiadać wniosek o wydanie pozwolenia i pozwolenie na prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich polegających na zabezpieczeniu, uzupełnieniu, rekonstrukcji lub konserwacji parków wpisanych do rejestru zabytków albo innego rodzaju zorganizowanej zieleni wpisanej do rejestru zabytków, - kwalifikacje, jakie powinny posiadać osoby uprawnione do prowadzenia prac konserwatorskich, prowadzenia prac restauratorskich, prowadzenia badań konserwatorskich, prowadzenia badań architektonicznych oraz prowadzenia badań archeologicznych - dodatkowe wymagania, jakie powinny spełniać osoby kierujące robotami budowlanymi oraz wykonujące nadzór inwestorski, przy zabytkach nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków
Zobacz więcej...
(ochrona przyrody), według zapisów art. 191 Traktatu o Unii Europejskiej: wysoki poziom ochrony środowiska należy do podstawowych zasad funkcjonowania Unii Europejskiej. W ustępie 2 tego artykułu sformułowane jest 5 podstawowych zasad wspólnotowego prawa ochrony środowiska.
Są to:
- zasada prewencji,
- zasada przezorności,
- zasada "zanieczyszczający płaci",
- zasada wysokiego poziomu ochrony,
- zasada usuwania szkód u źródła.
Zasada prewencji wymaga rozważenia potencjalnych skutków danego działania przed jego podjęciem i wyciągnięcia odpowiednich wniosków z dokonanej analizy, ze względu na wysoki poziom ochrony środowiska.
Zasada przezorności nakazuje podjęcie działań zapobiegawczych zawsze wtedy, kiedy nie został dowiedziony brak negatywnych oddziaływań na środowisko. W dziedzinie prognozowania oddziaływań oznacza ona, że jeżeli nie uzyskano pewności (w tym: nie rozwiano racjonalnych wątpliwości), że oddziaływanie nie jest znaczące, to należy przyjąć, że jest ono znaczące. Tak więc jeśli istnieją wątpliwości co do wrażliwości gatunku na negatywne oddziaływanie, to należy przyjąć, że to oddziaływanie będzie znaczące.
Zasada „zanieczyszczający płaci” oznacza, że sprawca powinien ponieść koszty usunięcia skutków spowodowanego przez siebie negatywnego oddziaływania, a w przypadku spowodowania zagrożenia środowiska – koszty zapobieżenia jego wystąpieniu.
Zasada wysokiego poziomu ochrony nakłada obowiązek uwzględniania go we wszystkich pracach legislacyjnych i planistycznych. Z tą zasadą wiąże się kolejna, wynikająca z orzecznictwa ETS, zasada kompleksowej ochrony, polegająca na zintegrowanym podejściu do środowiska (ochrona jednego komponentu środowiska nie może powodować pogorszenia stanu pozostałych jego komponentów).
Zasada usuwania szkód u źródła oznacza, że potencjalne szkody w środowisku powinny być usuwane na najwcześniejszym możliwym etapie.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 »
Wszystkich stron: 48