Z
Ilość znalezionych haseł: 710
(Ekologia lasu, podstawowe pojęcia z zakresu ekologii), elementy przyrody ożywionej (rośliny, zwierzęta, ekosystemy) i nieożywionej (np. minerały, gleba, skały, woda, atmosfera), eksploatowane i wykorzystywane przez człowieka w celach gospodarczych, przemysłowych i konsumpcyjnych. W ich obrębie wyróżnia się zasoby odnawialne i nieodnawialne.
Zobacz więcej...
(Ekologia lasu, podstawowe pojęcia z zakresu ekologii), część zasobów naturalnych, których proces formowania został zakończony, a ich wielkość na Ziemi jest fizycznie skończona. Systematyczne korzystanie z nich prowadzi do ich wyczerpania. Raz użyte ulegają zniszczeniu i nie odtwarzają się w czasie właściwym ludzkiemu doświadczeniu. Zalicza się do nich surowce energetyczne (np. węgiel kamienny i brunatny, gaz ziemny, ropa naftowa, substancje rozszczepialne), zasoby mineralne, w tym surowce budowlane (np. piasek, żwir, kamień budowlany, gips, piaskowiec, marmur), surowce wykorzystywane w przemyśle chemicznym i rolniczym (np. sole potasu, azotu i fosforu, sól kamienna, wapienie) oraz rudy metali (np. żelaza, cynku, miedzi, glinu i inne). Można je podzielić na 2 grupy: możliwe do odzyskania (recyrkulacji) i niemożliwe do odzyskania. Do grupy zasobów ulegających recyrkulacji zalicza się np. metale. Niemożliwe do odzyskania są surowce energetyczne.
Zobacz więcej...
(inżynieria leśna, hydrologia), zasoby odnawialne (dynamiczne) wód podziemnych Ilość wody, jaka przepływa przez przekrój poziomu wodonośnego, zbiornika wód podziemnych, wyrażona w jednostkach objętości na jednostkę czasu. Wielkość zasobów odnawialnych wód podziemnych zależy od stopnia odnawialności, tj. dopływu z obszarów zasilania do strefy saturacji, a z drugiej strony od ubytku na skutek naturalnego drenażu do rzek, jezior i mórz oraz drenażu sztucznego (ujęcia wód podziemnych, odwadnianie kopalń itp.). Wielkości te (dopływ i odpływ) są zbliżone (przyjmuje się, że w okresie wieloletnim są równe), dlatego do oceny zasobów odnawialnych wód podziemnych są stosowane między innymi metody oparte zarówno na wielkości dopływu, jak i odpływu ze zbiornika wód podziemnych. ang. groundwater renewable resources
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 »
Wszystkich stron: 48