Z
Ilość znalezionych haseł: 710
(Turystyka), Zielona szkoła w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki to impreza wyjazdowa związana z realizacją programu nauczania. Jej realizacja jest możliwa pod warunkiem spełnienia przepisów paragrafu 3 Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie ramowych planów nauczania w publicznych szkołach i placówkach artystycznych, w którym czytamy, iż w szkolnym planie nauczania dopuszcza się wprowadzenie innej niż w systemie lekcyjno-klasowym organizacji zajęć edukacyjnych, w szczególności w formie projektów edukacyjnych, plenerów artystycznych, zielonych szkół, obozów naukowych lub artystycznych, realizacji spektakli, przedstawień, koncertów, wystaw i innych, pod warunkiem że ich łączny czas realizacji nie przekroczy 5 tygodni nauki w roku szkolnym i zagwarantowane zostanie co najmniej 30 tygodni nauki w roku szkolnym.
Zobacz więcej...
(ochrona przyrody), obszar funkcjonalny o wysokich walorach przyrodniczych, znajdujący się w północno-wschodniej części kraju, na terenie 5 województw 57 powiatów oraz 379 gmin. Jego powierzchnia wynosi 63 234 km², co stanowi 20,2% powierzchni Polski. Idea sformułowana w 1983 r. zakładała integrację ochrony środowiska z rozwojem gospodarczym i postępem cywilizacyjnym na terenie północno-wschodniej Polski. W Białowieży 13 maja 1988 r. zostało podpisane porozumienie ówczesnych pięciu województw w sprawie kompleksowej ochrony i ekorozwoju regionów. Od 21 grudnia 1990 r. do porozumienia przystąpiła Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, a w kolejnych latach Ministerstwo Środowiska i NFOŚiGW. Sejm 14 września 1994 r. przyjął Deklarację w sprawie obszaru ZPP, w której uznał go za region, w którym należy konsekwentnie przestrzegać idei ekorozwoju. 28 września 2005 roku została ustanowiona Fundacja Zielone Płuca Polski oraz został przyjęty Statut Fundacji. W 1996 r. rozpoczęło promocję produktów, usług oraz inicjatyw wychodzących naprzeciw głównym założeniom ZPP. W tym celu powołana została do życia Kapituła Znaku Promocyjnego, która przyznaje to prestiżowe wyróżnienie. O jego nadanie mogą ubiegać się przedsiębiorstwa, instytucje i osoby prawne, które swoją działalność prowadzą na terenie Zielonych Płuc Polski w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Porzana parva, ang. Little Crake) ptak z rodziny Rallidae (chruściele), rzędu Gruiformes (żurawiowe). Długość ciała 17-19 cm, masa ciała 30-60 g. Wierzch u obu płci jest brązowy w czarne pasy. Wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec ma popielaty spód ciała wyjątkiem pręgowanych boków za nogami, spód samicy jest płowobrązowawy. Nogi oliwkowe. U nasady dzioba mała czerwona plamka. W Polsce występuje lokalnie i bardzo nielicznie. Zamieszkuje rozległe, podtopione trzcinowiska. Skryta. Gniazdo zakłada na lądowych roślinach zielnych lub szuwarach. W okresie V-VII składa 7-9 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 15-17 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-X, zimuje w Afryce. Pożywienie: drobne bezkręgowce wodne, części roślin wodnych. Liczebność w Polsce szacowana na 1200-1800 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Fringilla coelebs, ang. Chaffinch) ptak z rodziny Fringillidae (łuszczaki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 14-16 cm, masa ciała 18-29 g. Wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec dwa białe paski na skrzydłach, czerwonawy spód ciała i popielaty wierzch głowy. Samica oliwkowobrązowa, mało skontrastowana, ale również ma dwa pasy na skrzydłach. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje wszelkiego rodzaju lasy, zadrzewienia, parki. Gniazdo zakłada na drzewach lub krzewach. W okresie V-VII składa 4-5 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 12-15 dni. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i IX-X, część osobników zimuje w kraju. Pożywienie: nasiona, jagody, wiosną także owady. Najliczniejszy ptak w naszym kraju. Liczebność w Polsce szacowana jest na 5-10 milionów par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), teren, na którym ptaki spędzają zimę. U gatunków osiadłych zimowisko pokrywa się z lęgowiskiem i zajmuje cały areał gatunku. Zimowisko gatunku wędrownego obejmuje część jego areału, przy czym zimowisko może być położone na terenie, gdzie gatunek ten nie gniazduje (np. słowik szary, cierniówka) lub też częściowo obejmuje tereny lęgowe (np. szpak, drozd obrożny). Typowe zimowiska ptaków europejskich rozciągają się od środkowej i zachodniej Europy (np. sikor, ptaków krukowatych) przez południowo-zachodnią Europę i północną Afrykę (licznych gatunków, m.in. szpaka, śpiewaka, kosa, rudzika, kopciuszka, śmieszki) oraz środkową Afrykę (np. zimowiska cierniówki, piegży, pokląskwy, pleszki) na południowe części Afryki (np. bociana, jaskółek, muchołówki szarej). Na nietypowe dla ptaków europejskich zimowiska w Indiach udaje się muchołówka mała i dziwonia.
Zobacz więcej...
(botanika leśna, drzewa i krzewy leśne), (Linnaea) rodzaj z rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae) z jednym gatunkiem o zasięgu wokółbiegunowym na półkuli północnej. Zimoziół północny (Linnaea borealis). Delikatna zawsze zielona krzewinka o cienkich nitkowatych pędach ścielących się po ziemi. Liście skórzaste, okrągławe lub szerokojajowate do 1,5 cm długości, nieznacznie piłkowane. Kwiaty na pędach wznoszących się, zwykle po 2, zwisające o koronie dzwonkowatej, białej lub różowej, rozwijają się w czerwcu i lipcu. Owoce – jednonasienne suche pestkowce. W Polsce osiąga południową granicę zwartego zasięgu, występuje w rozproszeniu, głównie na Pomorzu, zwykle w borach sosnowych. W górach relikt glacjalny. Gatunek pod ochroną.
Zobacz więcej...
(wartościowanie nieruchomości leśnych), system informacyjny Lasów Państwowych, charakteryzujący się tym, że:
a) informacje (atrybuty) są kompletne, tj. zapewniają pełną niezbędną wiedzę, w tym wiedzę o Lasach Państwowych oraz wiedzę potrzebną Lasom Państwowym,
b) każda zindywidualizowana informacja jest wytwarzana w Lasach Państwowych (lub jest pozyskiwana przez Lasy Państwowe) tylko jeden raz,
c) konkretna zindywidualizowana informacja nie jest wytwarzania w Lasach Państwowych, jeżeli można ją bez nadmiernego trudu pozyskać z wiarygodnego źródła zewnętrznego,
d) przetwarzanie zindywidualizowanych informacji źródłowych i wtórnych następuje według standardowych algorytmów, nadających się w razie takiej potrzeby do poddawania zmianom i rozwojowi, nie powodującym konieczności przebudowy systemu,
e) zindywidualizowane informacje pierwotne oraz wtórne są umieszczane w urządzeniach ewidencyjnych, które w danym podmiocie są powszechnie dostępne w takim stopniu, jaki jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania podmiotu, w tym do wypełniania jego obowiązków,
f) daje możność zaspokajania zapotrzebowania na praktycznie wszystkie raporty: zdefiniowane oraz z określonym prawdopodobieństwem wymagające zdefiniowania w przyszłości.
Zobacz więcej...
(uboczne użytkowanie lasu), surowce farmaceutyczne, głównie pochodzenia roślinnego, ale także lecznicze grzyby, które po odpowiedniej obróbce mogą mieć zastosowanie w lecznictwie dzięki obecności ciał czynnych. Pojęcie "ziół " leczniczych różni się od definicji botanicznej, ponieważ wlicza się tu surowce nie tylko otrzymywane z roślin zielnych lecz również części roślin drzewiastych (drzew, krzewów, krzewinek), stanowiące surowiec farmaceutyczny. Surowcem mogą być różne organy roślin, np.: kwiaty, korzenie, liście, owoce, kora, nasiona bądź ziele - czyli całe nadziemne części roślin zielnych lub krzewinek.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 »
Wszystkich stron: 48