Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

ATPOL

Nazwa stanowi skrót ang. Atlas of Poland. Jest metodą kartograficzną, która pozwala na przedstawienie za pomocą kartogramu (pól podstawowych) rozmieszczenia dowolnych zjawisk w granicach Polski lub jej fragmentów. W badaniach przyrodniczych w Polsce zastosowana przez geobotaników do gromadzenia danych i prezentacji rozmieszczenia roślin. Metoda wykorzystana została m.in. w "Atlasie rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce" (Zając i Zając 2001). Metoda została opracowana i jest udostępniana przez Instytut Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kartogram stanowi siatkę pól podstawowych o rozmiarach 10×10 km, które zebrane są w duże kwadraty o rozmiarach 100×100 km. W sumie w granicach Polski znajduje się (przynajmniej częściowo) 3646 podstawowych pól kartogramu. W badaniach zoologicznych przyjęła się metoda pól UTM.

Na stronie https://botany.pl/atpol znajdują się linki do różnych wersji siatek, w tym do plików kmz obsługiwanych przez Google Earth.

ŹRÓDŁO (AUTOR)

Autor: Dr Marek Maciantowicz

https://botany.pl/atpol 

Publikacje powiązane tematycznie

Komsta Ł. 2016. Rewizja matematyczna siatki geobotanicznej ATPOL – propozycja algorytmów konwersji współrzędnych. – Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, Sectio E – Agricultura 71(1):31–37. Link: https://www.czasopisma.up.lublin.pl/index.php/as/article/view/554 2. 

Powiązane hasła

UTM siatka

Zdjęcia

Rysunki

Tabele

Mapy

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNYZgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt