Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

cloud computing

(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), cloud computing to model zarządzania środowiskiem IT z rozwiązaniami zapożyczonymi z ideologii funkcjonowania rozwiązań w sieci Internet. Filozofia Cloud Computing polega na przeniesieniu całego ciężaru świadczenia usług IT (danych, oprogramowania lub mocy obliczeniowej) na serwer i umożliwienie stałego dostępu poprzez komputery klienckie. Dzięki temu ich bezpieczeństwo nie zależy od tego, co stanie się z komputerem klienckim, a szybkość procesów wynika z mocy obliczeniowej serwera. Wystarczy zalogować się z jakiegokolwiek komputera z dostępem do Internetu by zacząć korzystać z dobrodziejstw Cloud Computing.
Istnieje kilka typów rozwiązań Cloud Computing w zależności od umiejscowienia serwerów i sposobu przetwarzania:
1. Private Cloud – rozwiązanie korzystające z infrastruktury i zasobów IT klienta. Pozwala na wprowadzenie wewnętrznego procesu rozliczania z wykorzystania zasobów, z jednoczesnym zapewnieniem wysokiej elastyczności i efektywności. To rozwiązanie znajduje zastosowanie głównie jako środowisko do testowania i rozwoju rozwiązań. Dodatkowo Private Cloud umożliwia wprowadzenie i zarządzanie wieloma platformami jednocześnie.
2. Hybrid Cloud – rozwiązanie przeznaczone dla klientów oczekujących krótkotrwałego pokrycia nadwyżek zapotrzebowania na moc przetwarzania w cyklach operacyjnych. Dotychczas rozwiązywano to zakupując dodatkowe jednostki obliczeniowe i wykorzystując je tylko cyklicznie. Dzięki rozwiązaniu Hybrid Cloud można wykupić moc obliczeniową na zdalnych serwerach tylko wtedy, kiedy jest rzeczywiście potrzebna i w wymaganych ilościach.
3. Public Cloud – działania niektórych klientów pozwalają im na korzystanie z innego modelu dostaw usług IT. Funkcjonując na wielu rynkach jednocześnie ich priorytetem jest natychmiastowe udostępnienie danych klientom na całym świecie. W takim przypadku usługa dostarczana jest w formie ustalonej i zwymiarowanej w aspekcie funkcjonalności i uwarunkowań związanych ze świadczeniem samej usługi. Specyfikacja zasobów i konfiguracja infrastruktury IT jest niewidoczna dla klienta końcowego, często nie jest znana lokalizacja samej usługi. Nie ma to jednak znaczenia, ponieważ o jakości decyduje funkcjonalność i dostępność usługi. Ta oferta jest szczególnie cenna dla małych i średnich przedsiębiorstw.

ŹRÓDŁO (AUTOR)

Internet jest chmurą „Chip”. 03/2009, s. 38. Warszawa

Publikacje powiązane tematycznie

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiego Komitetu Eknomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów, Wykorzystanie potencjału chmury obliczeniowej w Europie. Komisja Europejska. Bruksela 2012

Zdjęcia

Rysunki

Tabele

Mapy

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNYZgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt