Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

czerwone listy gatunków

(ochrona przyrody), czerwone listy gatunków w porównaniu z czerwonymi księgami są uproszczoną formą ewidencji rzadkich i ginących gatunków roślin, zwierząt i grzybów, polegającą na wyszczególnieniu nazw taksonów z podaniem kategorii zagrożenia i ewentualnie innych zwięzłych informacji o statusie. Są wykazem nawiązującym do czerwonych ksiąg i zwykle kierują się tymi samymi kryteriami klasyfikacji taksonów. Ich uproszczona formuła pozwala objąć znacznie większą część krajowych gatunków. Pierwsze czerwone listy ukazały się w drugiej połowie lat 70. w krajach niemieckojęzycznych (niem. Roten Listen), a od 1996 roku wydaje je także IUCN – obecnie w wersji online na stronie www.
Ukazały się też polskie wydania czerwonych list, w tym najnowsze: Czerwona Lista Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce (2002). Obejmuje w sumie 2769 gatunków, które znalazły się w zasięgu przyjętych kryteriów i kategorii zagrożeń, jak też te, które wyginęły lub prawdopodobnie wyginęły w kraju.
Czerwona lista roślin i grzybów Polski (2006), w której znalazło się łącznie 3123 taksony, w tym między innymi: 963 gatunki grzybów i 506 gatunków roślin naczyniowych, co stanowi 21% rodzimej flory Polski IUCN Red List of Threatened Species (Światowa Czerwona Lista gatunków zagrożonych)

ŹRÓDŁO (AUTOR)

Głowaciński Z. (red.) 2001. Polska czerwona księga zwierząt. Kręgowce. PWRiL, Warszawa.

Publikacje powiązane tematycznie

Zarzycki K. Mirek Z. 2006. Red list of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, Kraków.

Zdjęcia

Rysunki

Tabele

Mapy

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNYZgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt