Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

ekran dotykowy

(informatyka w leśnictwie, sprzęt informatyczny), ekrany dotykowe znajdują szerokie zastosowanie jako podstawowy interjes komunikacji użytkownika z urządzeniem w takich urządzeniach jak: palmtopy, smarfony, komputery All-in-One, tablety, itp. Dwa obecnie najpopularniejsze typy ekranów dotykowych to panele rezystancyjne i pojemnościowe. W tych pierwszych jako sensor dotyku wykorzystuje się dwie warstwy pokryte przewodzącym materiałem, które są umieszczone jedna na drugiej w pewnej odległości. Na skutek odkształcania górnej płytki pod wpływem dotyku obie warstwy stykają się.
Wówczas w kontrolerze wykrywane jest połączenie. Pojemnościowe wyświetlacze dotykowe wykonuje się natomiast w postaci matrycy złożonej z pojedynczych elektrod (ekrany typu surface capacitive) lub ich par (ekrany typu projected capacitive). W pierwszym przypadku w momencie dotknięcia ekranu elektroda i palec tworzą kondensator, którego pojemność jest mierzona i analizowana w kontrolerze.
W przypadku sensora złożonego z dwóch elektrod w chwili przyłożenia palca do wyświetlacza zmienia się ich pojemność wzajemna. Ekrany pojemnościowe są też dostępne w wersjach wielodotykowych. Można w ich wypadku manipulować obiektami na wyświetlaczu, używając kilku palców w taki sam sposób, jak za pomocą kursora myszki na ekranie komputera.
Rejestrator leśniczego wyposażony jest w ekran dotykowy.

ŹRÓDŁO (AUTOR)

www.elektronikab2b.pl

Zdjęcia

Rysunki

Tabele

Mapy

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNYZgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt