Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

geodezja

(geodezja), nauka zajmująca się ustalaniem wielkości i kształtu Ziemi oraz określaniem położenia punktów na jej powierzchni. Geodezję dzieli się na:
- geodezję wyższą - naukę o pomiarach wykonywanych na wielkich obszarach, o powierzchni ponad 50 km2, uwzględniających kulistość Ziemi,
- geodezję ogólną - naukę o pomiarach wykonywanych na powierzchniach małych, do 50 km2, bez uwzględniania kulistości Ziemi,
- geodezję szczegółową (miernictwo) - naukę i technikę związaną z pomiarami małych powierzchni.
Geodezja praktyczna stosowana jest najczęściej przy pracach planistycznych, projektowych i budowlanych, do których używane są tzw. mapy zasadnicze.
W praktyce geodezyjne utożsamiana jest z wykonywaniem takich prac jak: planowanie i wykonywanie pomiarów, dokonywanie obliczeń i sporządzanie dokumentacji, tworzenie i aktualizacja baz danych, sporządanie zdjęć i opracowań fotogrametrycznych, grawimetrycznych, magnetycznych i astronomicznych związanych z realizacją zadań w dziedzinie geodezji i kartografii oraz Systemu Informacji o Terenie (SIT). Efektem prac geodezyjnych są szczegółowe plany i mapy. Częścią geodezji jest topografia.

ŹRÓDŁO (AUTOR)

Krzysztof Okła

Zdjęcia

Rysunki

Tabele

Mapy

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNYZgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt