Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

Innowacyjne formy turystyki leśnej

Działalność Lasów Państwowych w zakresie organizacji turystyki jest bardzo intensywna i efektywna. Infrastruktura techniczna służąca turystyce i edukacji jest coraz bardziej rozbudowywana. Wraz z rozwojem nowych form turystyki powstają na terenach leśnych kolejne, nowoczesne obiekty służące społeczeństwu. Przykładem innowacji produktowej w turystyce leśnej jest oferta dla osób z dysfunkcją ruchu, niewidomych i głuchoniemych oraz z niepełnosprawnością intelektualną. Lasy Państwowe wyznaczyły specjalne obszary leśne o łącznej powierzchni ponad 60 tys. ha, gdzie miłośnicy bushcraftu i surwiwalu mogą uprawiać swoje hobby bez naruszenia przepisów. Program pilotażowy zainicjowany w kilkunastu regionach Polski rozpoczął się 21 listopada 2019 r. i trwać będzie rok. Innym przykłademi innowacyjnje formy turystyki leśnej jest geocaching - zabawa w poszukiwanie tzw. skarbów za pomocą odbiornika GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika zawierającego pewne infomacje lub gadżety. W efekcie zabawa ruchowa umozliwia jednoczesne przekazywanie wiedzy np. o gospodarce leśnej, czy realizowanej w Lasach Państwowych ochronie przyrody.
W turystyce lesnej pojawiają się również innowacje procesowe, na przykład w postaci ciągle ulepszanych systemów rezerwacyjnych na stronach internetowych, tworzenie interaktywnych katalogów, aplikacji na telefon. Innowacją organizacyjną jest stosowanie coraz cześciej zestawów umożliwiających słuchanie przewodnika, edukatora lub pilota z odległości nawet kilkudziesięciu metrów oraz interaktywnych makiet, czy tablic.
Tak zwane innowacje marketingowe stosowane w LP to np. platfory widokowe lub „zwiedzanie z fabułą”, gry terenowe i konkursy.

Publikacje powiązane tematycznie

Czerniak A. i inni (2019). Redaktor naukowy - Turystyka i rekreacja w lasach Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe na przykładzie Dolnego Śląska., Bogucki Wydawnictwo Naukowe, stron 166. 

Autor: Andrzej Czerniak

Zdjęcia

Rysunki

Tabele

Mapy

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Hasło dodane 2020-04-30 przez Administratora Encyklopedii Leśnej


Zgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt