Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

komutacja

(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), w telekomunikacji (circuit) to czynność polegająca na zestawieniu kanału transmisji i zarezerwowaniu go na czas trwania połączenia, dla dwóch danych urządzeń końcowych. Po zakończeniu połączenia kanał zwalnia się i może być wykorzystany dla całkiem innych urządzeń. Operacja taka jest wykonywana np. bezpośrednio po wyborze numeru w telefonii stacjonarnej. W informatyce (pocket switching) to sposób transmisji danych polegający na dzieleniu strumienia danych na kawałki (pakiety), a następnie wysyłanie ich za pomocą łączy komunikacyjnych pomiędzy węzłami sieci. Każdy pakiet podlega osobnemu trasowaniu - może podążać do celu ścieżką niezależną od wcześniejszych pakietów. Efektem tego jest kilka cech komutacji pakietów:

- odporność na uszkodzenia sieci, bowiem uszkodzone routery (urządzenia kierujące ruchem w sieci) są po prostu omijane, - możliwość docierania pakietów w przypadkowej kolejności (ze względu na różne ścieżki transmisji),

- opóźnienia związane z buforowaniem (magazynowaniem w pamięci) pakietów w routerach

- duża efektywna przepustowość sieci.

 

ŹRÓDŁO (AUTOR)

Wskaźniki społeczeństwa informacyjnego - badania wykorzystania technologii informacyjno-telekomunikacyjnych. GUS, Warszawa.

Zdjęcia

Rysunki

Tabele

Mapy

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNYZgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt