Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

LDAP

(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), protokół umożliwiający dostęp do baz danych zawierających informacje (takie jak imię, nazwisko, adres e-mail itp.) o użytkownikach internetu. Dzięki temu możliwe jest wyszukiwanie adresów e-mail innych osób za pomocą programów pocztowych i przeglądarek stron WWW. Ang. Lightweight Directory Access Protocol - prosty protokół dostępu do informacji katalogowych.
Usługa katalogowa LDAP opiera się na modelu klient/serwer. Jeden lub kilka serwerów LDAP zawiera dane katalogowe. Klient LDAP łączy się z serwerem LDAP i wysyła żądanie. Serwer wysyła odpowiedź lub wskaźnik (odwołanie) do innego serwera LDAP.
Ponieważ protokół LDAP jest usługą katalogową, a nie bazą danych, dane znajdujące się w katalogu LDAP są danymi opisowymi opartymi na atrybutach. Użytkownicy LDAP znacznie częściej czytają dane znajdujące się w katalogu niż je zmieniają. Aktualizacje polegają na prostej zmianie wszystkiego lub niezmienianiu niczego. Powszechnie używane katalogi LDAP to np. książki telefoniczne online lub książki adresów poczty elektronicznej.

ŹRÓDŁO (AUTOR)

IBM

Zdjęcia

Rysunki

Tabele

Mapy

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNYZgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt