(siedliskoznawstwo leśne), powierzchnia ogólna mezoregionu (III.18) wynosi 392 km2, z czego lasy i ekosystemy seminaturalne zajmują 12%. Występują wyłącznie krajobrazy naturalne zalewowych den dolin – akumulacyjne, rzadko tarasów nadzalewowych – akumulacyjne. Mezoregion ma charakter stosunkowo wąskiej doliny o stromych zboczach, której szerokość zmienia się w granicach 3–8 km. Dolinę wypełniają utwory geologiczne holoceńskie – piaski, żwiry, mady rzeczne, torfy i namuły. Plejstoceńskie piaski, żwiry i mułki rzeczne zlodowacenia północnopolskiego, tworzące taras nadzalewowy Noteci, zajmują niewielkie powierzchnie, głównie w części południowo-wschodniej mezoregionu. Dominującym krajobrazem roślinnym są łęgi jesionowo-olszowe. W części południowo-wschodniej zaznaczają się małe obszary krajobrazu borów, borów mieszanych i grądów.
Lesistość jest bardzo mała i wynosi 11%. Lasy występują w kompleksach o bardzo małej wielkości. Jest ich około 43 km2, z czego 82% jest w zarządzie LP. Kształt mezoregionu jest wąski i wydłużony, w jego granicach znajduje się niewielki obszar nadleśnictw: RDLP w Pile (nadleśnictwa: Kaczory i Podanin) oraz RDLP w Toruniu (Nadleśnictwo Szubin). W Lasach Państwowych dominują siedliska LMśw 40 % i BMśw 28%, a ponadto jest 10% siedlisk OlJ i 5% Lw. Gatunkiem panującym w drzewostanach jest sosna, która zajmuje 79%, a olsza 12%. Średni wiek drzewostanów wynosi 48 lat, a miąższość na 1/ha 191 m3. Lasy ochronne zajmują 23% pow.
Zielony R., Kliczkowska A., 2012: Regionalizacja przyrodniczo-leśna Polski 2010, CILP, Warszawa.
Trampler T., Kliczkowska A., Dmyterko E., Sierpińska M.. 1990. Regionalizacja przyrodniczo-leśna na podstawach ekologiczno-fizjograficznych. PWRiL, Warszawa.
Kondracki J. 2001. Geografia regionalna Polski. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Kliczkowska A., Zielony R., i in. (Red.) 2004. Siedliskowe podstawy hodowli lasu. Załącznik do Zasad Hodowli Lasu. ORW LP w Bedoniu, Warszawa 2004.
Marks L., Ber A., Gogołek W., Piotrowska K. [red. ]. 2006. Mapa Geologiczna Polski 1:500 000. Warszawa : Min. Środ., PIG.