(siedliskoznawstwo leśne), Mezoregion (V.21) w granicach śląskiej krainy przyrodniczo-leśnej; o powierzchni ogólnej 899 km2, z czego lasy i ekosystemy seminaturalne zajmują 29%. Przeważają krajobrazy naturalne peryglacjalne równinne i faliste. Mniej występuje krajobrazów wyżyn i niskich gór: węglanowych i gipsowych erozyjnych zwartych masywów ze skałami. Budowa geologiczna tego obszaru jest dość urozmaicona. We wschodniej części mezoregionu dominują plejstoceńskie gliny zwałowe, piaski i żwiry lodowcowe zlodowacenia środkowopolskiego, natomiast w zachodniej – wapienie, dolomity margle, iłowce, mułowce i gipsy z okresu triasu. Dość liczne są, spotykane na całym terenie, piaski i żwiry sandrowe zlodowacenia środkowopolskiego. Duża powierzchnia lessów znajduje się na północ od Leśnicy. Miejscami występują tam także skały z okresu triasu i kredy (wapienie, dolomity margle, iłowce, mułowce i gipsy), które tworzą wzniesienie znane jako Góra Św. Anny. Krajobraz roślinny w części zachodniej mezoregionu stanowią grądy i buczyny pomorskie w odmianie śląsko-wielkopolskiej, a na wschodzie – wyżynne buczyny i grądy w odmianie górnośląskiej. Ponadto przy północnej granicy spotyka się krajobrazy borów, borów mieszanych i grądów.
Lesistość wynosi 26%. Lasy tworzą małe i średnie kompleksy; zajmują około 236 km2, z czego 92% jest w zarządzie RDLP w Katowicach (nadleśnictwa: Strzelce Opolskie – cz. centralna, Rudziniec – cz. płn., Zawadzkie – cz. płd.-wsch., i Brynek – cz. centralna). W Lasach Państwowych nnajczęstsze są siedliska LMśw - 30%, BMśw - 21% i Lśw - 20; oraz jest 11% LMw. Gatunkiem panującym w drzewostanach jest sosna, która zajmuje 72% pow. Średni wiek drzewostanów wynosi 61 lat, a miąższość na 1/ha 229 m3. Lasy ochronne zajmują 71% pow.
Zielony R., Kliczkowska A., 2012: Regionalizacja przyrodniczo-leśna Polski 2010, CILP, Warszawa.
Trampler T., Kliczkowska A., Dmyterko E., Sierpińska M.. 1990. Regionalizacja przyrodniczo-leśna na podstawach ekologiczno-fizjograficznych. PWRiL, Warszawa.
Kondracki J. 2001. Geografia regionalna Polski. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Kliczkowska A., Zielony R., i in. (Red.) 2004. Siedliskowe podstawy hodowli lasu. Załącznik do Zasad Hodowli Lasu. ORW LP w Bedoniu, Warszawa 2004.
Marks L., Ber A., Gogołek W., Piotrowska K. [red. ]. 2006. Mapa Geologiczna Polski 1:500 000. Warszawa : Min. Środ., PIG.