Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

Mezoregion przyrodniczo-leśny Gór Kaczawskich

(siedliskoznawstwo leśne), Mezoregion  (VII.4) w granicach sudeckiej krainy przyrodniczo-leśnej; o powierzchni ogólnejGóry Kaczawskie składają się z czterech rozległych, niezbyt wysokich grzbietów górskich, z kulminacjami: Skopiec – 724 m n.p.m., i Baraniec – 723 m n.p.m., porozdzielanych głębokimi i krętymi dolinami. Powierzchnia ogólna mezoregionu wynosi 312 km2, z czego lasy i ekosystemy seminaturalne zajmują 38%. Dominują krajobrazy krzemianowe i glinokrzemianowe erozyjne pogórzy. Rzadko spotkać można krajobrazy peryglacjalne równinne i faliste. Pod względem geologicznym pasma górskie w części północno-wschodniej mezoregionu utworzone są z fyllitów, łupków ilastych i krzemionkowych, kwarcytów i diabazów z okresu ordowiku-karbonu. Nawyższe grzbiety Gór Kaczawskich są zbudowane z zieleńców, łupków zieleńcowowych i amfibolitów z okresu ordowiku-dewonu. Między miejscowościami Wleń i Jeżów Sudecki występują lessy i utwory z okresu kredy – margle i piaskowce. Nielicznie są utwory plejstoceńskie: gliny zwałowe, piaski i żwiry lodowcowe zlodowacenia południowopolskiego, oraz – występujące głównie w dolinie rzeki Kaczawy – holoceńskie piaski, żwiry, mady rzeczne, torfy i namuły. Przeważa krajobraz roślinny grądów i buczyn górskich, z niewielkimi powierzchniami krajobrazu grądów i ubogich dąbrów podgórskich.
Lesistość mezoregionu jest duża i wynosi 37%. Lasy tworzą średnie i małe kompleksy, zajmują około 114 km2, z czego 89% jest w zarządzie RDLP we Wrocławiu (nadleśnictwa: Lwówek Śląski – cz. płd.-wsch., Złotoryja – cz. płd., Jawor – cz. płd.-zach., i Śnieżka – cz. płn.). W Lasach Państwowych dominują siedliska LG 43% i LMG 41%. Gatunkiem panującym w drzewostanach jest świerk, który zajmuje 60%; dąb zajmuje 11%, a buk 10%. Średni wiek drzewostanów wynosi 78 lat, a miąższość na 1/ha 301 m3. Lasy ochronne zajmują 91% pow.

ŹRÓDŁO (AUTOR)

Zielony R., Kliczkowska A., 2012: Regionalizacja przyrodniczo-leśna Polski 2010, CILP, Warszawa.

Publikacje powiązane tematycznie

Trampler T., Kliczkowska A., Dmyterko E., Sierpińska M.. 1990. Regionalizacja przyrodniczo-leśna na podstawach ekologiczno-fizjograficznych. PWRiL, Warszawa.
Kondracki J. 2001. Geografia regionalna Polski. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Kliczkowska A., Zielony R., i in. (Red.) 2004. Siedliskowe podstawy hodowli lasu. Załącznik do Zasad Hodowli Lasu. ORW LP w Bedoniu, Warszawa 2004.
Marks L., Ber A., Gogołek W., Piotrowska K. [red. ]. 2006. Mapa Geologiczna Polski 1:500 000. Warszawa : Min. Środ., PIG.

Zdjęcia

bór mieszany górski

Rysunki

Tabele

Mapy

Mezoregion przyrodniczo-leśny Gór Kaczawskich
Mezoregion przyrodniczo-leśny Gór Kaczawskich

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY



Zgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt