Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

Mezoregion przyrodniczo-leśny Legnicki

(siedliskoznawstwo leśne), Mezoregion (V.5) w granicach śląskiej krainy przyrodniczo-leśnej; o powierzchni ogólnej 770 km2, z czego lasy i ekosystemy seminaturalne zajmują 13%. Na tym terenie przeważają krajobrazy naturalne peryglacjalne rów-ninne i faliste, rzadko fluwioglacjalne równinne i faliste. Na niewielkich powierzchniach są krajobrazy zalewowych den dolin – akumulacyjne. Teren objęty był zlodowaceniem odry, a mozaikę utworów geologicznych tworzą głównie utwory plejstoceńskie zlodowacenia środkowopolskiego: piaski i żwiry sandrowe, gliny zwałowe, piaski i żwiry lodowcowe, piaski, żwiry i mułki rzeczne, a także lessy. Holoceńskie piaski, żwiry, mady rzeczne, torfy i namuły występują na tarasach zalewowych rzek, w tym – Kaczawy, Czarnej Wody i Nysy Szalonej. Na tarasach nadzalewowych (większe powierzchnie w okolicach Legnicy) zalegają plejstoceńskie piaski, żwiry i mułki rzeczne zlodowacenia północnopolskiego oraz środkowopolskiego. W południowej części znajdują się niewielkie powierzchnie iłów, mułków, piasków, żwirów z węglem brunatnym z okresu neogenu. Prawie na całym terenie występuje krajobraz roślinny grądowy w wariancie typowym. W części północno-wschodniej zaznaczają się niewielkie powierzchnie krajobrazu ubogich dąbrów środkowoeuropejskich i grądów.
Lesistość mezoregionu jest bardzo mała i wynosi 9%. Lasy tworzą małe i średnie kompleksy; największe z nich występują w północnej części, pomiędzy Legnicą a Lubinem. Lasy zajmują około 70 km2, z czego 68% jest w zarządzie RDLP we Wrocławiu (nadleśnictwa: Złotoryja – cz. wsch., Legnica – bez cz. płn. i wsch., oraz Jawor – cz. płn.). W Lasach Państwowych dominują siedliska LMśw - 27% i BMśw - 21%; a siedliska Lwyż stanowią 11%. Gatunkami panującymi w drzewostanach najczęściej są sosna, która zajmuje 47% pow. i dąb - 32%. Średni wiek drzewostanów wynosi 71 lat, a miąższość na 1/ha 262 m3. Lasy ochronne zajmują 94% pow.

ŹRÓDŁO (AUTOR)

Zielony R., Kliczkowska A., 2012: Regionalizacja przyrodniczo-leśna Polski 2010, CILP, Warszawa.

Publikacje powiązane tematycznie

Trampler T., Kliczkowska A., Dmyterko E., Sierpińska M.. 1990. Regionalizacja przyrodniczo-leśna na podstawach ekologiczno-fizjograficznych. PWRiL, Warszawa.
Kondracki J. 2001. Geografia regionalna Polski. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Kliczkowska A., Zielony R., i in. (Red.) 2004. Siedliskowe podstawy hodowli lasu. Załącznik do Zasad Hodowli Lasu. ORW LP w Bedoniu, Warszawa 2004.
Marks L., Ber A., Gogołek W., Piotrowska K. [red. ]. 2006. Mapa Geologiczna Polski 1:500 000. Warszawa : Min. Środ., PIG.

Zdjęcia

Rysunki

Tabele

Mapy

Mezoregion przyrodniczo-leśny Legnicki

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY



Zgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt