(
uboczne użytkowanie lasu),
owoc krzewinki (Vaccinium myrtillus L.), w postaci czarnej (ciemnofioletowej) jagody, z niebieskawym woskowym nalotem, zbierany masowo ze względu na atrakcyjny smak, przydatność do przetwarzania, stosunkowo dużą trwałość i właściwości lecznicze. Owoce w stanie świeżym zawierają około: 14 mg% witaminy C, 280 j.m. wit. A, 30 mg% wit. B1, 50 mg% wit. B2 i 400 mg% wit. PP, są też dość zasobne w cukry (glukozę i fruktozę) oraz średniozasobne w kwasy organiczne (gł. cytrynowy), zawierają stos. dużo manganu i
żelaza. Owoce, podobnie jak liście, wykazują właściwości lecznicze. Susz zawiera sporo garbników (7%), pektyn (8%), antocyjany i witaminy. Znajdują zastosowanie w leczeniu nieżytów przewodu pokarmowego (biegunek), chorób oczu (poprawiają widzenie o zmroku) oraz obniżają poziom cukru we krwi. Od kilkudziesięciu lat zajmują 1 miejsce w skupie owoców w Polsce, stanowiąc ok. 60% skupowanej masy owoców ogółem oraz zajmując czołowe miejsce w eksporcie owoców (gł. do Wielkiej Brytanii).
Zbiór jagód za pomocą t. zw. "grzebieni" jest w Polsce zabroniony, ze względu na możliwość naruszania systemów korzeniowych i obłamywanie pędów krzewinek.
ŹRÓDŁO (AUTOR)
Grochowski W. 1990. Uboczna produkcja leśna. PWN, Warszawa