Owoc maliny właściwej (Rubus idaeus L.)
Gatunek pospolity w całej Polsce, na niżu i w górach, aż po piętro kosodrzewiny; często tworzy zarośla (maliniaki). Krzew o wysokości do 2 m. Owoc złożony z soczystych pestkowców, barwy czerwonej, nie przyrośniętych do dna kwiatowego. Dojrzewa w lipcu i sierpniu. Wartość kaloryczna owoców wynosi około 0,140 MJ/100g (33 kcal). W owocach świeżych zawartość suchej masy kształtuje się na poziomie 19,5%, ekstraktu 10,8% ( w tym cukrów ok. 6,2%), kwasów organicznych 2% ( jabłkowy, cytrynowy i nieznaczne ilości kwasu salicylowego i mrówkowego), związków azotowych 1,5%, soli mineralnych 0,60%, zawiera sporo pektyn – 1,6% i związków śluzowych. Świeże maliny zawierają około 25 mg/100g witaminy C, a ponadto witaminy A, E, B1, B2, B6 i PP oraz magnez (ok. 30 mg/100g), fosfor ( 44 mg/100g), sód, potas, wapń, żelazo i miedź. Owoc maliny cechuje się atrakcyjnym smakiem i aromatem. Barwę, którą zachowują również przetwory, zawdzięcza obecności barwników antocyjanowych. Jest jednak nietrwały, szybko fermentuje i pleśnieje. Chętnie i powszechnie spożywany na surowo i przetwarzany na soki, syropy, galaretki, dżemy, konfitury, nalewki i wina. Owoce wykazują działanie napotne, moczopędne, przeciwgorączkowe. Syrop z nich jest stosowany przy przeziębieniach, grypie i anginie, a odwar z suszu jest zalecany przy wielu dolegliwościach szczególnie dzieciom i osobom w podeszłym wieku. Właściwości lecznicze wykazuje również liść maliny - bogaty w garbniki, witaminę C, sole mineralne i śluzy, w postaci suszu o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym, przeciwbiegunkowym i przeciwbakteryjnym. W ogrodach i na plantacjach uprawiane są powszechnie odmiany wielkoowocowe, o podobnym składzie chemicznym owoców jak dziko rosnące, lecz o słabszym aromacie. Z danych GUS za lata 1956 – 1985 wynika, że udział owoców maliny w skupie owoców leśnych stanowił średnio 3% masy ogółem. Ostatnio brak danych statystycznych dotyczących skupu tego gatunku. Badania przeprowadzone w 2004 r. przez ZULiD, UR w Krakowie wykazały, że udział owoców maliny w zbiorach owoców leśnych (ogółem) dokonanych przez ankietowane rodziny wynosił 8,5%.
Anioł-Kwiatkowska J., Kwiatkowski S., Berdowski W. 1993. Rośliny lecznicze. Atlas. Wyd. Arkady, Warszawa. Grochowski W.,Grochowski A. 1994. Leśne grzyby, owoce i zioła. Zbiór i wykorzystanie. PWRiL, Warszawa.
Antkowiak L. 1998. Rośliny lecznicze. Wyd. AR w Poznaniu. Barszcz A. 2006. The influence of harvesting of non-wood forest products on the economic situation of households in Poland. http://www.ejpau.pl/vol.9/issue2. Beiser R. 2018. Jadalne zioła i owoce - lasów, łąk i pól. Wyd. Amber, Warszawa. Głowacki S. 1995. Wybrane materiały do ćwiczeń z ubocznego użytkowania lasu. Wyd. SGGW, Warszawa.