Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

RAID

(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), sposób zapisywania danych na dyskach twardych mający za zadanie przyspieszenie i poprawę bezpieczeństwa operacji dyskowych. RAID może być realizowany za pomocą specjalnego sprzętu - kontrolera dysków z funkcją RAID - lub też oprogramowania, wbudowanego m.in. w Windows 2000. W systemie RAID wykorzystywane są minimum dwa dyski twarde i zalecane jest, aby wszystkie miały te same rozmiary. Wyróżnia się kilkanaście trybów RAID, z których najważniejsze to: RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10, RAID 0+1. Ang. RAID - Redundant Array of Inexpensive/Independent Drives - zdublowana tablica niedrogich/niezależnych napędów.
Dane są rozdzielane na pakiety o wielkości od 4 do 128 kB, które są zapisywane na różnych dyskach. Przyspiesza to tempo zapisu i odczytu, jednak w przypadku awarii jednego z dysków wszystkie dane są tracone. Potocznie nazywany Stripe Set, oficjalna nazwa to Striped Disk Array Without Fault Tolerance - paskowa tablica dyskowa bez korekcji błędów. Odmianą układu RAID 0 jest RAID 10 - jednak jego elementami nie są pojedyncze dyski, lecz układy typu RAID 1.
Dane są dublowane i zapisywane na dwóch dyskach jednocześnie. Umożliwia to odzyskanie ich w przypadku awarii jednego z dysków, jednak zmniejsza użyteczną pojemność, na której można zapisywać dane o połowę. W wypadku gdy oba dyski podłączone są do jednego kontrolera dyskowego, RAID 1 nazywany jest Disk Mirroring (ang. lustrzane dyski) - w wypadku awarii kontrolera nie ma możliwości odczytania danych bez jego wymiany. Gdy każdy dysk w trybie RAID 1 jest podłączony do oddzielnego kontrolera, tryb ten nazywany jest Disk Duplexing (ang. dublowane dyski) - w razie awarii jednego z dysków lub kontrolerów, komputer automatycznie przełącza się na drugie urządzenie. Odmianą RAID 1 jest RAID 0+1 - jednak jego elementami nie są pojedyncze dyski, lecz układy typu RAID 0.
Dane zapisywane są jak w trybie RAID 0, ale dodatkowo dołączane są także informacje o parzystości. Ten typ spotykany jest często w dużych systemach komputerowych - jest kosztowny, ale zapewnia duże bezpieczeństwo danych, a także zwiększa szybkość odczytu danych podczas operacji dyskowych. Potocznie nazywany Stripe Set with Parity, pełna nazwa to Independent Data Disks with Distributed Parity Blocks - niezależne dyski z rozdzielanym zapisem parzystości.

ŹRÓDŁO (AUTOR)

Zdjęcia

Rysunki

Tabele

Mapy

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNYZgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt