Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

rzekotka wschodnia (Hyla orientalis)

gatunek niewielkiego nadrzewnego płaza z rodziny rzekotkowatych (Hylidae) zwykle o intensywnie zielonym jednolicie ubarwionym grzbiecie. Występuje w centralnej i wschodniej części Polski. Morfologicznie i ekologicznie bardzo podobna do rzekotki drzewnej (Hyla arborea) i do niedawna łączona z nią w jeden gatunek. Zasiedla miejsca o wysokim poziomie wód gruntowych. Gody odbywa i składa jaja w dość płytkich, dobrze nasłonecznionych zbiornikach wodnych. Zimuje w ziemi, w szczelinach skalnych, w pryzmach kompostowych i w opadłych liściach. Występuję na niżu, na wyżynach i w niskich partiach gór. Zagrożenia: brak zbiorników rozrodczych, zasypywanie niewielkich oczek wodnych, zacienienie zbiorników, zarybianie stawów (zagrożenie dla jaj i kijanek), śmiertelność na drogach. W Polsce dość pospolita. Nie ujęta w Rozporządzeniu ministra w sprawie ochrony gatunkowej z 2016 r., na świecie ma status gatunku najmniejszej trodki (LC).  

ŹRÓDŁO (AUTOR)

Autor: dr hab. Elzbieta Jancewicz

Amphibian Species of the World 6.0, an Online Reference http://research.amnh.org/vz/herpetology/amphibia/index.php//Amphibia/Anura/Hylidae/Hylinae/Hyla/Hyla-orientalis
Integrated Taxonomic Information System https://www.itis.gov/servlet/SingleRpt/SingleRpt?search_topic=TSN&search_value=774383#null

Profus P., Majtyka T. 2018. Rzekotka drzewna Hyla arborea (Linnaeus, 1758) i rzekotka wschodnia Hyla orientalis Bedriaga, 1890. W: S. Głowaciński, P. Sura (red.), Atlas płazów i gadów Polski. Status - rozmieszczenie - ochrona: 57-60. Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., Warszawa.
The IUCN Red List of Threatened Species

 

 

Publikacje powiązane tematycznie

Aulak W., Rowiński P. 2010. Tablice biologiczne kręgowców. Wydawnictwo SGGW, Warszawa.
Berger L. 2000. Płazy i gady Polski. Klucz do oznaczania. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Poznań.
Blab J. i Vogel H. 1999. Płazy i gady Europy Środkowej. MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa.
Gierliński G., Grabowska J., Grabowski M., Jaskuła R. 2014. Ilustrowana encyklopedia płazów i gadów Polski. Dom Wydawniczy PWN Sp. z o.o., Warszawa.
Głowaciński Z. i Rafiński J. (red.) 2003. Atlas płazów i gadów Polski. Status - rozmieszczenie - ochrona. Instytut Ochrony Przyrody PAN, Warszawa-Kraków.
Głowaciński S., Sura P. (red.) 2018. Atlas płazów i gadów Polski. Status - rozmieszczenie - ochrona. Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., Warszawa.
Juszczyk W. 1974. Płazy i gady krajowe. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa.
Klimaszewski K. 2013. Płazy i gady. MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa.

 

Autor: Piotr Adamski

Zdjęcia

Rysunki

Tabele

Mapy

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Hasło dodane 2020-01-20 przez Administratora Encyklopedii Leśnej


Zgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt