Termocyklery są to wyposażone w blok grzejny z otworami na próbówki. Próbówki umieszczone w termocyklerze są podgrzewane i oziębiane zgodnie z zapisanym dla nich programem. Sterowanie zakresem temperatury oraz czasem możliwe jest dzięki wprowadzeniu do pamięci termocyklera określonego programu. Zakres zmian temperatury zależy m.in. od długości odcinka DNA, który planowany jest do powielenia, od długości starterów oraz optimów temperaturowych enzymów (polimeraz). Okresowe zmiany temperatury wywołują różnego typu reakcje chemiczne, które zachodząc cyklicznie (np. 35 cykli), doprowadzają do powielenia, określonego przez fragmentu DNA. Tak otrzymany produkt poddawany jest dalszej analizie.
Niektóre termocyklery są wyposażone w kilka bloków grzejnych, umożliwia to równoległe prowadzenie reakcji w różnych warunkach. Oprogramowanie nowoczesnych termocyklerów pozwala też na szeroką manipulację warunkami temperaturowymi reakcji w czasie, umożliwiając np. tworzenie gradientów temperatury w bloku.
Termocyklery do przeprowadzania reakcji PCR w czasie rzeczywistym (Real Time PCR) umożliwiają detekcję fluorescencji w trakcie trwania reakcji, czyli pozwalają na śledzenie proces namnażania się DNA w czasie rzeczywistym i tym samym dają możliwość oznaczenia ilości produktu w fazie jego wykładniczego wzrostu.
Termocyklery stosowane w badaniach genetycznych muszą umożliwić utrzymanie narzuconych parametrów podczas całej reakcji, charakteryzować się znaczną szybkością zmian temperatury, precyzją pomiaru, dokładnością oraz powtarzalnością wyników reakcji.
https://www.biocompare.com/PCR-Real-Time-PCR/PCR-Thermal-Cyclers-PCR-Thermocycler/
https://www.biocompare.com/PCR-Real-Time-PCR/PCR-Thermal-Cyclers-PCR-Thermocycler/
https://med.stanford.edu/sgtc/technology/therm.html