(historia i tradycja leśna), Hipolit Trąmpczyński urodził się 6 VIII 1815 w Bojanicach koło Gniezna. Po ukończeniu gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu, studiował w latach 1841-1842 na Akademii Leśnej w Tharandcie i był pierwszym Polakiem z dyplomem wyższych studiów leśnych w Wielkim Księstwie Poznańskim. Po ukończeniu studiów objął w 1843 r. stanowisko nadleśniczego w lasach kórnickich hr. Tytusa Działyńskiego. W 1845 r. podsunął Działyńskiemu myśl o zorganizowaniu polskiej wyższej szkoły leśnej w Kórniku, jednak realizację tego pomysłu uniemożliwiło powstanie, które wybuchło w Wielkopolsce w 1846 roku. Hipolit Trąmpczyński zorganizował wówczas w Kórniku oddział zbrojny, na czele którego udał się do Poznania, by walczyć o zdobycie cytadeli. Powstańcy kórniccy wpadli w zasadzkę, a ciężko ranny Trąmpczyński został aresztowany i skazany w procesie berlińskim 17 listopada 1847 roku na 25 lat twierdzy oraz utratę szlachectwa i majątku. Uwolniony z więzienia w czasie Wiosny Ludów w 1848 roku wrócił w Poznańskie i podjął pracę, tym razem w lasach zaniemyskich Heliodora Skórzewskiego, w powiecie średzkim. Wielką wagę przykładał do wspólnego działania leśników i stale dążył do jakiejś formy organizacji tego środowiska. Taka możliwość zaistniała dopiero w 1861 roku, kiedy to zawiązało się Centralne Towarzystwo Gospodarcze na W. Ks. Poznańskie z trzema wydziałami: ogólnym, rolnym i chowu inwentarza. Wraz z Hipolitem Cegielskim, prezesem CTG, doprowadził do powstania wydziału leśnego tegoż Towarzystwa. Na zebraniu organizacyjnym 20 grudnia 1866 r. został wybrany prezesem wydziału; pełnił tę funkcję tylko przez pięć miesięcy, do swej przedwczesnej śmierci. Trąmpczyński bardzo doceniał szerzenie nowoczesnej wiedzy leśnej. Opublikował on dziesiątki artykułów, przed wszystkim na łamach „Ziemianina”, w które dzielił się swoją wiedzą i wskazywał sposoby rozwiązania problemów w gospodarstwie leśnym. Ostatni opublikowany w lutym 1867 roku artykuł miał charakter programowy i wytyczał Wydziałowi Leśnemu kierunki pracy na przyszłość. Artykuł ten stał się swoistym testamentem Hipolita Trąmpczyńskiego, który w pełni sił zmarł nagle 29 maja 1867 roku w Ulejnie koło Środy.
Władysław Chałupka i Jerzy Modrzyński, Polscy studenci w Królewskiej Saskiej Akademii Leśnej w Tharandcie w latach 1816-1919. Stud. Mater. Ośr. Kult. Leśn. 11, 2012.
Skoraczewski Feliks - Rozwój polskiego leśnictwa w XIX wieku w Wielkiem Księstwie Poznańskiem. Pierwszy Zjazd polskich leśników w Krakowie, 1907, Referaty (reprint). Wyd. PTL, Kraków 2007.