Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

ubarwienie płazów

ubarwienie ciała jest zależne od obecności komórek barwnikowych i od jakości barwnika. Intensywność ubarwienia i wzór zależne są od nagromadzenia barwnika w komórce oraz od rozmieszczenia komórek barwnikowych. Przykład: barwa zielona (np. u rzekotki) powstaje wówczas, gdy niebieskie światło odbijane jest od guanoforów i przechodzi przez żółty barwnik lipoforów (barwa zielona jest wynikiem mieszania kolorów żółtego z niebieskim). Efekt barwny (kolor i intensywność) zależy od głębokości, na której leży chromatofor, wielkości chromatoforu, wzajemnego położenia różnych chromatoforów i od wzajemnego przenikania się kolorów. Komórki barwnikowe mogą wędrować w głąb lub ku powierzchni skóry, mogą też kurczyć się lub rozprężać, np. pod wpływem warunków środowiskowych. Płazy charakteryzują sie dużą różnorodnością ubarwienia, również w obrębie gatunku. Układ plam może być indywidualnie zmienny i może służyć identyfikowaniu osobników.

ŹRÓDŁO (AUTOR)

Autor: dr hab. Elzbieta Jancewicz

Kucharska K. 2019. Wpływ hormonów na ubarwienie płazów i rodzaje pigmentów http://www.plazy.com.pl/wplyw-hormonow-na-ubarwienie-plazow-i-rodzaje-pigmentow
Kucharska K. 2019. Ubarwienie płazów http://www.terrarium.com.pl/zobacz/ubarwienie-plazow-1151.html

Kucharska K. 2019. Wpływ hormonów na ubarwienie płazów i rodzaje pigmentów http://www.plazy.com.pl/wplyw-hormonow-na-ubarwienie-plazow-i-rodzaje-pigmentow terrarium.com.pl (dostęp 6.12.2019)
Kucharska K. 2019. Ubarwienie płazów http://www.terrarium.com.pl/zobacz/ubarwienie-plazow-1151.html terrarium.com.pl (dostęp 6.12.2019)

Publikacje powiązane tematycznie

Berger L. 2000. Płazy i gady Polski. Klucz do oznaczania. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Poznań.
Juszczyk W. 1974. Płazy i gady krajowe. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa.
Klimaszewski K. 2013. Płazy i gady. MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa.

Autor: Piotr Adamski

Zgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB

Zdjęcia

Rysunki

Tabele

Mapy

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY
Hasło dodane 2020-01-21 przez Administratora Encyklopedii Leśnej
Kontakt

Szybki kontakt