Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

usuwanie wady dwupniowości

(Arborystyka, pielęgnowanie drzew), cięcia takie polegają na usuwaniu całego przewodnika w dwupniowej koronie drzewa, w sytuacji zagrożenia rozłamaniem wzdłużnym pnia, co może mieć miejsce w wypadku zrostu konarów o ostrym kącie. Powstawanie rozgałęzień jest zjawiskiem naturalnym, charakterystycznym dla wielu gatunków zwłaszcza w młodym wieku. Jednak z czasem środek ciężkości takiego drzewa przesuwa się w bok w stosunku do osi pnia u nasady pnia, zatem obniża się poziom statyki całego drzewa. Większym problemem jest jednak przyrastanie obwodowe pni, które w pobliżu strefy zrostu z ostrym kątem powoduje ich odpychanie się na zewnątrz i dalej pękanie pnia. Taki zrost jest często bardzo dobrze widoczny na zewnątrz, a jego przebieg wskazuje wyraźnie wyższy marszczący się pas korowiny. Prawidłowy kąt zrostu konarów powinien zawierać się w granicach 45–50°.

ŹRÓDŁO (AUTOR)

Szewczyk G. 2012. Arborystyka. Wybrane zagadnienia pielęgnacji drzew. Wydawnictwo UR w Krakowie.

Publikacje powiązane tematycznie

Bartosiewicz A., Siewniak M. 1976. Pielęgnowanie drzew ozdobnych. PWRiL, Warszawa.
Chachulski Z. 2000. Chirurgia i pielęgnacja drzew. Legraf, Warszawa.
Kolařik J. 2000. Péče o stromy ve m?stech. Schola Arboricultura S.R.O. Rosice, Czechy.
Kosmala M. 2007a. Cięcie starych drzew liściastych. Uprawa i Ochrona Drzew, 17: 52–64. Siewniak M., Kusche D. 2002. Baumpflege heute. Patzer-Verlag, Berlin – Hannover.
Skup A. 1995. Pielęgnacja i ochrona drzew (z normami jakości). Polskie Towarzystwo Chirurgów Drzew, Kraków.
Szczocarz A., Szewczyk G., Czajka M., Kulak D., Wajdzik M., Wąsik R. 2006. Standardy prac pielęgnacyjnych drzew rosnących w warunkach miejskich opracowane na podstawie ekspertyz dendrologicznych drzew poddanych uprzednio cięciom o charakterze redukcyjnym. [W:] Zieleń drzewiasta Małopolski. Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Kraków: 19–80.

Zdjęcia

usuwanie wady dwupniowości
usuwanie wady dwupniowości
usuwanie wady dwupniowości
usuwanie wady dwupniowości

Rysunki

Tabele

Mapy

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY



Zgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt