Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

wapno, wapno nawozowe, wapnowanie

(Gleboznawstwo leśne), wapno, to materiały zawierające dużo wapnia. Najczęściej w handlu występuje wapno palone (tlenek wapnia, CaO) i wapno gaszone (wodorotlenek wapnia, Ca(OH)2). Wapno palone ma szerokie zastosowanie w budownictwie, w metalurgii, w przemyśle szklarskim i ceramicznym. Jest używany jako środek owadobójczy i bakteriobójczy, jako nawóz sztuczny w poprawie właściwości gleb. Wodorotlenek wapnia, zwany wapnem gaszonym, stosowany jest do odkwaszania gleb, w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, w budownictwie do przygotowania zaprawy murarskiej i malowania ścian. Wapno nawozowe to różne gatunki wapna, jak węglany, tlenki, wodorotlenki, także naturalne osady wapienne (wapno łąkowe), również wapno defekacyjne stosowane jest do odkwaszania gleby, poprawy jej struktury oraz do poprawy zaopatrzenia roślin w wapń. Dawka wapna zależy od stanu kwasowości gleby, jej uziarnienia i uprawianych roślin. W lasach takie zabiegi stosuje się wyjątkowo na zdegradowanych powierzchniach, natomiast często – na szkółkach leśnych.

ŹRÓDŁO (AUTOR)

Gorlach E., Mazur T. 2001. Chemia rolna. Podstawy żywienia i zasady nawożenia roślin. Wyd. Nauk. PWN, Warszawa, ss. 347.

Publikacje powiązane tematycznie

Gorlach E., Mazur T. 2001. Chemia rolna. Podstawy żywienia i zasady nawożenia roślin. Wyd. Nauk. PWN, Warszawa, ss. 347.
Gorlach E. 2003. Przewodnik do ćwiczeń z chemii rolnej. Praca zbiorowa pod redakcją Eugeniusza Gorlacha. Skrypt. Wydanie III poprawione, Wyd. AR Kraków, ss. 162. 3.
Mercik S. 2004. Chemia rolna. Podstawy teoretyczne i praktyczne. Wyd. SGGW, ss. 287. 4.
Duer I., Fotyma M. 1999. Polski kodeks dobrej praktyki rolniczej. Wyd. IUNG, Puławy.

Powiązane hasła

kwasowość gleby

Zdjęcia

Rysunki

Tabele

Mapy

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNYZgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt