Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

wirtualizacja

(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), wirtualizacja - jest to szerokie pojęcie odnoszące się do rozwiązań programowych i/lub sprzętowych umożliwiających oddzielenie wykorzystywanych zasobów sprzętowych od systemów i/lub aplikacji, które z tych zasobów korzystają.

Mówiąc mniej formalnym językiem wirtualizacja umożliwia „przesłonięcie” wykorzystywanego sprzętu przed systemami, które z nich korzystają i w ten sposób uniezależnienie tych systemów od faktycznie wykorzystywanego sprzętu.W „wirtualnym” środowisku IT używane systemy i aplikacje oddzielone są od sprzętu i zasobów, z których korzystają poprzez platformę wirtualizacji. Wprowadzenie warstwy wirtualizacji pomiędzy sprzęt a używane systemy pozwala uniezależnić się od faktycznie wykorzystywanego sprzętu lub zasobów co daje ogromne korzyści i dodatkowe możliwości.
Podstawowym celem platformy wirtualizacji jest „ukrycie” faktycznego sprzętu lub zasobów przed systemem, aplikacjami lub użytkownikami i udostępnienie konkretnego, stałego środowiska niezależnego od faktycznie wykorzystywanych zasobów sprzętowych. Warstwa wirtualizacji ma w intencji producentów być dedykowanym i jak najmniejszym rozwiązaniem, które będzie spełniać swoje zadanie bez negatywnych konsekwencji związanych ze zmniejszeniem jakości i szybkości pracy wykorzystywanego sprzętu.

Najlepszym przykładem jest system operacyjny, który pracując na warstwie wirtualizacji nie jest związany z konkretnym typem serwera. Tak uruchomiony system może zostać szybko i bezproblemowo przeniesiony na inny sprzęt (np. w przypadku awarii używanego serwera) ponieważ na nowym sprzęcie będzie miał do dyspozycji takie same „wirtualne” komponenty, które miał do dyspozycji dotychczas.

Rozwiązania wirtualizacji udostępniają cały szereg korzyści oraz nowych możliwości, które dotychczas nie były dostępne lub ich realizacja była nazbyt kosztowna. Wiele rzeczy, których realizacja w „tradycyjnym” środowisku IT była bardzo skomplikowana stała się w środowisku „wirtualnym” trywialnie prosta, a dodatkowo można wykonać wiele rzeczy, które dotychczas były wręcz niemożliwe do realizacji.

ŹRÓDŁO (AUTOR)

Zdjęcia

Rysunki

Tabele

Mapy

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNYZgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt