Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

Mezoregion przyrodniczo-leśny Wybrzeże Słowińskie

(siedliskoznawstwo leśne), Mezoregion (I.2) w granicach Bałtyckiej krainy przyrodniczo-leśnej. W jego granicach jest pas pobrzeża Bałtyku od okolic Koszalina po przylądek Rozewie, wraz z występującymi tam jeziorami: Jamno, Bukowo, Kopań, Wicko, Gardno i Łebsko. Powierzchnia mezoregionu wynosi 942 km2, z czego lasy i ekosystemy seminaturalne zajmują 39%. Przeważają krajobrazy naturalne równin bagiennych – akumulacyjne, oraz zalewowych den dolin – akumulacyjne. Mniejsze obszary zajmują krajobrazy nizinne, głównie fluwioglacjalne równinne i faliste oraz glacjalne pagórkowate. Miejscami spotykane są także krajobrazy eoliczne pagórkowate i wzgórzowe. W strefie brzegowej Bałtyku przeważają procesy akumulacji rzecznej, morskiej i eolicznej, a więc na obszarze mezoregionu dominują holoceńskie piaski, żwiry, mady rzeczne, torfy i namuły, a miejscami występują też piaski, mułki, iły i gytie jeziorne oraz mułki, piaski i żwiry morskie. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się wąski pas piasków eolicznych, lokalnie w wydmach. Na małych powierzchniach występują utwory plejstoceńskie – piaski sandrowe zlodowacenia północnopolskiego oraz – w okolicach Władysławowa – piaski i żwiry stożków napływowych. Najczęstszym krajobrazem roślinnym jest krajobraz nadmorskich borów sosnowych, rzadziej – olsowy, a nielicznie – buczyn pomorskich, które miejscami pojawiają się w podwariancie z dużym udziałem łęgów jesionowo-olszowych i olsów. Lesistość mezoregionu wynosi 29%. Lasy tworzą kompleksy o średniej wielkości; zajmują około 274 km2, z czego 68% jest w zarządzie RDLP w Szczecinku (nadleśnictwa: Karnieszewice – cz. płn., Sławno – cz. płn.-zach., Ustka – cz. płn., Damnica – cz. płn.) oraz RDLP w Gdańsku (nadleśnictwa: Lębork – cz. płn., Choczewo – cz. płn., i Wejherowo – cz. płn.-zach.). W Lasach Państwowych dominują siedliska Bśw - 21% i BMśw - 17%, jest także 10% LMśw i 9% Bs. Gatunkiem panującym w drzewostanach jest sosna, która zajmuje 70% pow. Średni wiek drzewostanów wynosi 70 lat, a miąższość na 1/ha 203 m3. Lasy ochronne zajmują 64% pow. W granicach mezoregionu znajduje się Słowiński Park Narodowy o pow. 21573 ha, w tym 6185 ha (29%) lasów.

ŹRÓDŁO (AUTOR)

Zielony R., Kliczkowska A., 2012: Regionalizacja przyrodniczo-leśna Polski 2010, CILP, Warszawa.

Publikacje powiązane tematycznie

Trampler T., Kliczkowska A., Dmyterko E., Sierpińska M.. 1990. Regionalizacja przyrodniczo-leśna na podstawach ekologiczno-fizjograficznych. PWRiL, Warszawa.
Kondracki J. 2001. Geografia regionalna Polski. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Kliczkowska A., Zielony R., i in. (Red.) 2004. Siedliskowe podstawy hodowli lasu. Załącznik do Zasad Hodowli Lasu. ORW LP w Bedoniu, Warszawa 2004.
Marks L., Ber A., Gogołek W., Piotrowska K. [red. ]. 2006. Mapa Geologiczna Polski 1:500 000. Warszawa : Min. Środ., PIG.

Zdjęcia

Słowiński Park Narodowy, las zasypywany przez ruchome wydmy
Zarastąjace wydmy, Słowiski Park Narodowy
Wydma w Słowińskim Parku Narodowym
Słowiński Park Narodowy, las zasypany przez piasek wydmowy

Rysunki

Tabele

Mapy

Mezoregion przyrodniczo-leśny Wybrzeże Słowińskie
Mezoregion przyrodniczo-leśny Wybrzeże Słowińskie

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY



Zgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt